PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest wniosek o likwidację ośrodka w Łysej Górze

  • PAP    19 listopada 2010 - 12:26

Małopolski kurator oświaty podpisał wniosek o likwidację Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. Został on wysłany do starosty brzeskiego - poinformowała w piątek rzeczniczka małopolskiego kuratorium Aleksandra Nowak.
Starostwo brzeskie jest organem założycielskim placówki. Nad wnioskiem kuratora będzie głosowała rada powiatu, która może przychylić się do tego wniosku lub nie.

Sprawa dotyczy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze, w którym 11 listopada zgwałcona została 15-letnia dziewczyna, a dzień później doszło do burdy z udziałem wychowanków. Zatrzymano czterech chłopców w wieku od 14 do 17 lat, podejrzewanych o udział w gwałcie, oraz cztery dziewczyny w podobnym wieku, które niszczyły mienie ośrodka.

Po tych zdarzeniach samobójstwo chciał popełnić 16-latek, podejrzewany o udział w zgwałceniu koleżanki, i przebywająca w ośrodku 14-latka.

Kurator Aleksander Palczewski mówił w czwartek, że z ustaleń kuratorium wynika, iż ośrodek nie był odpowiednio przygotowany do pracy terapeutycznej z młodzieżą i "doszło w nim do eskalacji agresji, a zabrakło wrażliwości i miłości". Zdaniem kuratora, "są obawy, czy obecnie funkcjonujący ośrodek w sposób właściwy zapewni bezpieczeństwo dzieciom; czy zajęcia zawierają elementy terapii, czy w ogóle funkcjonowanie ośrodka w tym systemie zarządzania jest właściwe i zasadne".

"Nie jest dobre, kiedy przywozi się młodego człowieka do ośrodka, który nie ma dla niego pełnej oferty terapeutycznej; nie można stworzyć miejsca, w którym wychowankowie tylko przebywają. Potrzebne są zajęcia, które pozwolą zminimalizować stres i odbudować osobowość. Trzeba do nich dotrzeć, by eliminować agresję, okazywać dużo miłości, wypracować ich pozytywną pozycję. Tego w działaniach ośrodka mi brakuje. Także ludzkiej wrażliwości" - mówił kurator.

Starosta Ryszard Ożóg powiedział w czwartek, że jak wniosek wpłynie, zostanie dokładnie przeanalizowany, a decyzję w sprawie ośrodka podejmie nowa rada powiatu. Wcześniej mówił, że jego zamknięcie "byłoby porażką".

Jak informowała policja, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze powstał 2 września, a już było w nim ok. 50 interwencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.