PARTNER PORTALU
  • BGK

Język polski obowiązkowo w szkołach w Irlandii?

  • PAP/AT    20 stycznia 2017 - 08:23
Język polski obowiązkowo w szkołach w Irlandii?
Zależy nam na tym, aby Polacy się rozwijali, kultywowali polskość, ale też mieli wpływ na życie w Irlandii Jan Dziedziczak - powiedział (fot.pixabay.com)

• Władze Irlandii życzliwie odniosły się do kwestii wprowadzenia języka polskiego do publicznych szkół irlandzkich – poinformował sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak podczas spotkania z irlandzką Polonią w Dublinie.
• Trzeba kłaść nacisk na edukację dzieci i młodzieży. Przekazywanie języka polskiego następnemu pokoleniu jest dla nas najważniejsze - oświadczył Dziedziczak.
Rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane podczas planowanej na 9 lutego wizyty premiera Irlandii Endy Kenny'ego w Polsce.

Dziedziczak przebywał w Irlandii z jednodniową wizytą. Spotkał się z przedstawicielami środowisk polonijnych, polskiego duszpasterstwa w Dublinie oraz z irlandzkim ministrem stanu ds. diaspory i rozwoju międzynarodowego Joe McHugh.

W czwartek (19 stycznia) wieczorem w rezydencji ambasadora RP odbyło się spotkanie Dziedziczaka z przedstawicielami irlandzkiej Polonii. W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślał, że "Irlandia to kraj, który symbolizuje sukces Polonii". "Zależy nam na tym, aby Polacy się rozwijali, kultywowali polskość, ale też mieli wpływ na życie w Irlandii. Aby z ich zdaniem gospodarze się liczyli" - powiedział.

"Marzymy o tym, aby Polonia była naszym ambasadorem tutaj za granicą. Aby każdy z tych 150 tysięcy ludzi reprezentował godnie Polskę, by bronił polskiej historii i prawdy o niej. A także, by byli lobbystami polskich interesów, aby walczyli o korzystne rozwiązania dla siebie tutaj i dla Polski" - podkreślił.

Czytaj też: Nowe podstawy programowe: Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole podstawowej?

"Chcemy zainwestować w to, by Polacy w Irlandii byli silni, pewni siebie, i pamiętali o swoich korzeniach. Trzeba kłaść nacisk na edukację dzieci i młodzieży. Przekazywanie języka polskiego następnemu pokoleniu jest dla nas najważniejsze" - oświadczył Dziedziczak.

Na działania promujące polską kulturę, dziedzictwo i język MSZ przeznaczyło w tym roku 30 proc. więcej środków.

Wiceminister nawiązał także do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę 12 stycznia ustawy dotyczącej uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą - zarówno państwowych, jak i społecznych - do ulgowych przejazdów w Polsce. "Ta pierwsza polonijna inicjatywa prezydenta ma wymiar symboliczny. W ten sposób dajemy rodzicom dodatkową motywację do posyłania dzieci do szkół polonijnych" - powiedział Dziedziczak.

Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową; mieszka ich tam ok. 150 tys., a język polski jest tam najczęściej używanym językiem obcym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.