Język regionalny na żądanie rodziców

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 11-07-2011
  • drukuj
Dyrektor szkoły zdecyduje, ile maksymalnie godzin zajęć będzie przeznaczonych na naukę języka mniejszości lub regionalnego.

Poznawanie kultury i języka mniejszości etnicznych może być obowiązkowe, o ile z takim wnioskiem do dyrektora szkoły wystąpią rodzice uczniów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dodatkowo oceny z tych zajęć znajdą się na świadectwie i będą wliczone do średniej ocen z wszystkich przedmiotów

Zmiany takie wprowadza projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 14 listopada 2007 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (DzU nr 214, poz. 1579 z późn. zm.).

Nauka wspomnianych języków w szkole podstawowej będzie wynosić co najmniej 830 godzin. Z kolei nauka historii i kultury ma się rozpoczynać od czwartej klasy szkoły podstawowej i potrwa co najmniej po 30 godzin. Podobny limit jest w gimnazjum, szkole zawodowej, liceum i technikum – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE