PARTNER PORTALU
  • BGK

Języki mniejszości narodowych w przedszkolach i szkołach

  • PAP    22 lutego 2013 - 17:00
Języki mniejszości narodowych w przedszkolach i szkołach

W sumie ok. 4 tys. przedszkolaków i uczniów uczy się w podlaskich placówkach oświatowych języków mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego - wynika z danych zebranych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku.




Kuratorium dopiero teraz zebrało i udostępniło dane ze szkół, dotyczące obecnego roku szkolnego. Wynika z nich, że przybyło szkół i dzieci uczących się języka białoruskiego, mniej jest jednak dzieci uczących się litewskiego i ukraińskiego, choć liczba placówek oświatowych się tu nie zmieniła.

Mniejszość białoruska jest najliczniejszą w regionie, jej największe skupiska są w południowo-wschodniej części województwa. Tam też jest najwięcej placówek oświatowych, gdzie można uczyć się tego języka.

W sumie w regionie jest w tym roku szkolnym 46 przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, gdzie języka białoruskiego (w niektórych szkołach także inne przedmioty wykładane są w tym języku) uczą się w sumie 3384 osoby. To o dwie szkoły więcej, niż w poprzednim roku szkolnym. Uczniów jest także więcej, bo w poprzednim roku szkolnym było ich nieco ponad 3 tys.

Języka litewskiego uczy się 599 osób w 19 placówkach oświatowych w północnej części regionu, zwłaszcza w gminach Puńsk i Sejny. Niektóre z nich są szkołami z litewskim językiem nauczania, podobnie jak w przypadku edukacji w języku białoruskim. Z danych kuratorium wynika, że liczba uczniów uczących się litewskiego zmniejszyła się o ponad 70 osób.

W związku ze spadkiem liczby uczniów i rosnącymi kosztami utrzymania szkół, gmina Puńsk, gdzie są największe w Polsce skupiska mniejszości litewskiej w Polsce ma zamiar zamknąć trzy małe wiejskie podstawówki z językiem litewskim. W przyszłym tygodniu sprawą mają zająć się radni.

Języka ukraińskiego w Podlaskiem można uczyć się w siedmiu przedszkolach i szkołach, m.in. w Bielsku Podlaskim. Tu także spadła liczba uczniów. Obecnie ukraińskiego uczy się 257 osób. W poprzednim roku szkolnym - 304 osoby.

Województwo podlaskie uchodzi za region najbardziej w kraju zróżnicowany narodowościowo. Są tam największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej; żyją tam także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.