Języki mniejszości pod lupą

  • opolskie.pl
  • 09-02-2011
  • drukuj
Na Opolszczyźnie gościła grupa ekspertów Rady Europy zajmujących się językami mniejszości narodowych.
Języki mniejszości pod lupą

Polska w 2003 roku podpisała Europejską Kartę Języków Regionalnych i Mniejszościowych, która stanowi dokument poświęcony prawom języka. Celem „Karty” jest powstrzymanie zaniku języków mniejszości i upowszechnianie ich stosowania w życiu publicznym.

Jak szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w Polsce ponad 54 tys. uczniów należących do mniejszości uczy się w polskich szkołach swojego języka. Najwięcej – ok. 38 tys. - uczy się jako języka ojczystego, niemieckiego.

Z ekspertami Rady Europy spotkał się marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta oraz członkowie Zarządu Województwa – wicemarszałek Roman Kolek i Antoni Konopka. Rozmowa dotyczyła głównie sytuacji mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie oraz systemu kształcenia obowiązującego w naszym kraju.

Po wizycie na Opolszczyźnie eksperci udali się do Białegostoku, by spotkać się tamtejszymi mniejszościami, a następnie do Warszawy na spotkanie m. in. z mniejszością kaszubską , której język otrzymał nową kategorię - języka regionalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Obecnych w Polsce wizytatorów z eksperckiej Rady Europy, którzy tak skrupulatnie kontrolują jak Polska przestrzega zapisy Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych, zanim wydadza werdykt, dla porównania warto zainteresować standardami przestrzegania tychże przepisów przez naszych są...siadów (Niemcy, Litwa) - oczywiście pod kątem ekwiwalentności postepowania. Ciekawy to temat, o ktorym raczej u nas się nie mówi rozwiń

Kosmopolitańczyk, 2011-02-09 15:02:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE