PARTNER PORTALU
  • BGK

Języki obce królują na zajęciach dodatkowych

  • GK    6 września 2013 - 19:16

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie Fundacji „Wawel z Rodziną” wynika, że do najczęściej wybieranych dla dzieci zajęć dodatkowych należą języki obce – na te przedmioty decyduje się ponad 35 proc. rodziców.
Kolejnymi chętnie wybieranymi zajęciami są te, związane z aktywnością ruchową - wskazało tak prawie 22 proc. respondentów. Zaś niecałe 15 proc. badanych chciałoby, aby ich dzieci dodatkowo uczestniczyły w zajęciach kulturalnych, takich jak plastyka czy muzyka.

Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie Fundacji „Wawel z Rodziną" przeprowadził badanie dotyczące możliwości równego startu w dorosłość. Wyniki ankiet miały posłużyć do określenia obszarów, w jakich fundacja będzie prowadziła działalność.

40 proc. wszystkich ankietowanych uważa, że szkoła w bardzo niewielkim stopniu przygotowuje dzieci do wejścia w dorosłość. Szanse na poprawę tego stanu rzeczy respondenci widzą w zajęciach dodatkowych.

Największym zainteresowaniem cieszą się języki obce. W dalszej kolejności znalazły się zajęcia sportowe oraz kulturalne jak muzyka, taniec czy plastyka. Sukcesy polskich sportowców czy tancerzy coraz bardziej przekonują rodziców do zachęcania dzieci do aktywności fizycznej. Niestety aż 50 proc. badanych nie pośle swoich podopiecznych na dodatkowe zajęcia w tym roku szkolnym. Powodem jest brak funduszy.

- Kilka lat temu zdecydowaliśmy, że nie chcemy być darczyńcami, a tymi którzy dają wędkę, ponieważ uważamy, że dawanie pieniędzy rozleniwia. Poprzez finansowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, chcemy dać im możliwość rozwijania talentów - komentuje wyniki Tomasz Schimscheiner, prezes Fundacji „Wawel z Rodziną".

Dodaje: „Nie chcę mówić, że dajemy równy start dla wszystkich, ponieważ nie jest to możliwe. Myślę, że aby być lepszym od innych trzeba rozwijać przede wszystkim swoje mocne strony, a nie starać się niejako doganiać w tych dziedzinach, w których odstajemy. Z pomocy naszej Fundacji korzystają zarówno placówki opiekuńczo-wychowawcze, jak i rodziny które chciałyby posyłać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe, ale ich status materialny nie pozawala na to".

Fundacja „Wawel z Rodziną" została powołana do życia w 2008 roku i jest kontynuacją działalności charytatywnej, prowadzonej przez firmę Wawel. Od samego początku z Fundacją związany jest krakowski aktor i filantrop Tomasz Schimscheiner, który objął funkcję prezesa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.