PARTNER PORTALU
 • BGK

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji: Nauczyciele muszą zapewnić dzieciom opiekę podczas przerwy świątecznej

 • PAP    3 grudnia 2014 - 19:34
Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji: Nauczyciele muszą zapewnić dzieciom opiekę podczas przerwy świątecznej

fot.pixabay.com

- Czas przerwy świątecznej w szkołach, to dni wolne od nauki dla uczniów, ale nie dni wolne od pracy dla nauczycieli - napisała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w liście otwartym do rodziców. Wyjaśniła, że chodzi o zapewnienie opieki dzieciom w tym czasie.
Minister podkreśla jednocześnie, że nauczyciele - tak jak wszyscy - mają wolne jedynie w dni świąt (czyli 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia).

"Pamiętajcie, że macie prawo, by nauczyciele zaopiekowali się waszym dzieckiem podczas przerwy świątecznej. Jeśli macie taką potrzebę, zgłoście tę prośbę dyrektorom szkół" - zaznaczyła szefowa MEN w liście zamieszczonym w środę na stronie internetowej resortu.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2014/2014, podanym przez resort edukacji, przerwa świąteczna w szkołach zaczyna się formalnie 22 grudnia - w poniedziałek, a kończy z dniem 31 grudnia, który przypada w środę. 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czytaj też: Nauczyciel nie tylko w szkole - pomysły ZNP na mniejsze bezrobocie

Oznacza to, że lekcje w szkołach zaczynają się po przerwie - 2 stycznia w piątek; przy czym 6 stycznia - wtorek, kiedy przypada święto Trzech Króli - znów jest dniem wolnym od pracy. Dlatego część szkół ustaliła, że dni 2 i 5 stycznia także będą u nich dniami wolnymi od lekcji. W tych szkołach uczniowie rozpoczną naukę dopiero 7 stycznia.

"Przerwa świąteczna, która w tym roku jest zatwierdzona między 22 a 31 grudnia, nie jest czasem wolnym od pracy dla nauczycieli. Wolne, tak jak wszyscy, nauczyciele mają jedynie w dni świąt (czyli 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia - red.). W inne pozostają do dyspozycji dyrektora. Tak więc dyrektor, na waszą prośbę, może zaplanować, aby nauczyciele w tym czasie prowadzili zajęcia z waszymi dziećmi" - napisała Kluzik-Rostkowska.

"Dyrektorzy szkół mogli też ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych na 2 i 5 stycznia 2015 roku. Mogli to zrobić tylko w porozumieniu z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. W te dni mają jednak obowiązek zorganizować w szkole zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz poinformować was o możliwości udziału uczniów w tych zajęciach" - dodała minister.

Poinformowała, że na obowiązek zaopiekowania się dziećmi w dniach wolnych od nauki zwróciła uwagę w listach do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych, kuratorów i organów prowadzących.

"Gdybyście państwo mieli jakiekolwiek wątpliwości w tej sprawie prosimy o kontakt" - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska. Podała numer telefonu: (22)3474744 i adres mailowy: przerwaswiateczna@men.gov.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (26)

 • Przyjaciel Nauczycieli, 2014-12-20 13:47:41

  Moim zdaniem, Nauczycielom, jeszcze bardziej należy się odpoczynek niż dzieciakom. Liberalna Polska Szkoła zapewnia Im luz i wakacje przez cały rok. A kiedy mają odpoczywać Nauczyciele ? Za czasów Bieruta i Gomółki chodziłem do szkoły podstawowe i średniej. Wtedy, Nauczyciele, wszystkie ferie i waka...cje mieli razem z nami i potem chętnie wracaliśmy do Szkoły i Nauczycieli, których bardzo szanowaliśmy i kochaliśmy. Pani Minister Oświaty - czytaj "edukacji", niech przeczyta o tym w książkach. Wtedy dowie się o wszystkim, także, jaka jest specyfika pracy Nauczyciela wiejskiego. Przypominam Jej stare przysłowie: "Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma".  rozwiń
 • puszatek, 2014-12-16 18:09:40

  Do anna: Ta kobieta łamie prawo, jak większość tych cwaniaczków z PO.
 • Ona, 2014-12-12 17:00:59

  Do asder: