PARTNER PORTALU
  • BGK

Joanna Urbańska otrzymała tytuł Nauczyciela Roku 2016

  • PAP/AT    13 października 2016 - 14:05
Joanna Urbańska otrzymała tytuł Nauczyciela Roku 2016
Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz czternasty (fot.fotolia)

• Joanna Urbańska, nauczycielka biologii, chemii i fizyki w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku w woj. mazowieckim, została "Nauczycielem Roku 2016".
• Celem konkursu jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbyła się w czwartek (13 października), w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Joanna Urbańska od 12 lat pracuje w Gimnazjum w Susku. To mała, licząca nieco ponad 100 uczniów, szkoła na wsi; na tzw. terenach popegeerowskich, o dużym poziomie bezrobocia. Urbańska nazywana jest osobą "od rzeczy niemożliwych" - nie tylko potrafi skutecznie zabiegać o pomoc i wsparcie dla swoich uczniów, ale także mobilizuje ich samych do udziału w różnych pożytecznych akcjach.

Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący prof. Stefan M. Kwiatkowski - rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Ewa Luks, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie (woj. mazowieckie) i Radosław Potrac, nauczyciel wspierający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie.

Czytaj tez: W Polsce uczy blisko 680 tys. nauczycieli

Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Otrzymał go ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca i założyciele Stowarzyszenia Wiosna, które głównie zajmuje się dwoma projektami - akcją świątecznej pomocy "Szlachetna Paczka" oraz Akademią Przyszłości.

Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz czternasty. Organizuje go tygodnik "Głos Nauczycielski" wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Spośród nich jury wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.

W ubiegłym roku tytuł "Nauczyciela Roku" otrzymała pedagog szkolna Katarzyna Nowak-Zawadzka ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 Pułku Piechoty AK "Garłuch" w Warszawie.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.