PARTNER PORTALU
  • BGK

Już można oceniać trzecią część podręcznika "Nasza szkoła"

  • PAP/em    1 lipca 2015 - 06:18
Już można oceniać trzecią część podręcznika "Nasza szkoła"
Z nowego bezpłatnego podręcznika korzystać będą uczniowie, którzy we wrześniu 2015 r. trafią do II klas szkół podstawowych (fot.men.gov.pl)

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące trzeciej część bezpłatnego podręcznika dla drugoklasistów "Nasza szkoła".  Z treścią podręcznika można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Na stronie naszaszkola.men.gov.pl każdy zainteresowany może obejrzeć trzecią część bezpłatnego podręcznika do edukacji zintegrowanej oraz podręcznika do edukacji matematycznej. To z nich, w nadchodzącym roku szkolnym (2015/2016), korzystać będą uczniowie drugich klas szkół podstawowych.

Co znajduje się w podręcznikach?

Z trzeciej części podręcznika do kształcenia zintegrowanego uczniowie dowiedzą się przede wszystkim jak dbać o zdrowie, do czego potrzebna jest skóra. Poznają zwyczaje zwierząt - jak one dbają o czystość. Poznają również zwyczaje wielkanocne. Odwiedzą leśną pasiekę. Wybiorą się na spacer na łąkę i do parku, gdzie poznają kwiaty i nasiona. Uczniowie dowiedzą się z podręcznika skąd się wzięły: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Pierwszy Dzień Wiosny i jak się je obchodzi. Będzie też okazja by porozmawiać o kulturze, sztuce i filmie.

Natomiast w trzeciej części podręcznika do matematyki uczniowie kontynuować będą naukę dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Nauczą się posługiwania zegarkiem oraz dowiedzą się jak rozmienić banknoty na monety. Będą też mierzyć długość odcinka, określać kolejność liczb i dat. Dowiedzą się co to jest metr oraz poznają pytania, które mogą mieć więcej niż jedną odpowiedź.

W podręczniku "Nasza szkoła" do edukacji zintegrowanej są teksty literackie m.in. Hansa Christiana Andersena, Justyny Bednarek, Ezopa, Agnieszki Frączek, Edwarda Szymańskiego, Natalii Usenko czy Adama Wajraka. O ilustracje zadbali m.in. Piotr Rychel, Ilona Brydak, Daniel Rudnicki. W książce do matematyki mamy teksty Natalii Usenko, a ilustratorami są między innymi: Magdalena Bobińska, Joanna Babula, Alicja Gapińska.

Konsultacje potrwają do 21 lipca

Podobnie jak w przypadku elementarza dla klas pierwszych oraz pierwszych dwóch odsłon podręczników dla drugoklasistów, także i teraz można wyrazić opinię na temat treści podręcznika. Aby je przekazać, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.naszaszkola.men.gov.pl.

W połowie czerwca minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że czwarta część podręcznika "Nasza szkoła" trafi do konsultacji przed końcem sierpnia. Następnie ruszą prace nad podręcznikiem do III klasy.

Z nowego bezpłatnego podręcznika korzystać będą uczniowie, którzy we wrześniu 2015 r. trafią do II klas szkół podstawowych. To ten sam rocznik, który obecnie uczy się w I klasie z przygotowanego na zlecenie MEN "Naszego elementarza". Są oni jednocześnie pierwszym rocznikiem uczniów, który w zakończonym w ubiegłym tygodniu roku szkolnym 2014/2015 korzystał z bezpłatnych, wieloletnich podręczników, będących własnością szkoły, udostępnianych uczniom. Podręczniki te mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.