PARTNER PORTALU
 • BGK

Już od września redukcja etatów w szkołach

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    29 maja 2013 - 15:07
Już od września redukcja etatów w szkołach

Szykują się kolejne zwolnienia w szkołach. Z powodu niżu demograficznego wiele placówek zostanie zamkniętych lub przekształconych. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że pracę może stracić nawet kilkanaście tysięcy nauczycieli.
Specjaliści alarmują, że kadra nauczycielska nie jest przygotowana na utratę pracy. Wielu z nich nie odnajdzie się na rynku pracy, bez odpowiedniego przekwalifikowania. W najlepszej sytuacji znajdują się nauczyciele zawodowi, gdyż obecnie na rynku odnotowuje się największe zapotrzebowanie na ich zatrudnienie.

- Nauczyciel to zawód, który trudno zmienić. Zwolniony po 15 latach pracy w szkole historyk czy chemik nie pójdzie pracować do fabryki - podkreśla Elżbieta Leszczyńska wykładająca na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM dla „Gazety Wyborczej”.

Z kolei prof. Stanisław Dylak, pedagog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, radzi: - Są rozwiązania z Zachodu, które warto u nas wykorzystać. W USA prowadzona jest specjalna baza, w której rejestruje się nauczycieli podejmujących pracę na zastępstwa. Część tej kadry mogłaby pracować na uczelniach, w końcu najlepiej wiedzą, jak być nauczycielami – podaje dla „Gazety Wyborczej”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • realistaq, 2013-06-01 16:02:01

  ,,Nauczyciel to zawód, który trudno zmienić. Zwolniony po 15 latach pracy w szkole historyk czy chemik nie pójdzie pracować do fabryki - podkreśla Elżbieta Leszczyńska wykładająca na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM dla „Gazety Wyborczej” Głupoty opowiada Pani Elżbieta, dyrd...ymały, jakich mało, wykształcony człowiek a plecie byle co. Co maja powiedzieć urzędnicy nie tyle z 15 letnią praktyka, lecz z 30 letnim stażem pracy tracący pracę. Co mają powiedzieć rodzice z 15 letnim stażem pracy w fabrykach i zakładach produkcyjnych tracący prace. Czyż nauczyciel to jakaś lepsza kategoria człowieka ? Do roboty a nie szukanie sobie ochronek i opowiadanie głupot ludziom jak to czyni Pani Leszczyńska.  rozwiń
 • dumne oczko, 2013-06-01 06:45:54

  Jakoś nie zauważyłam, aby nauczyciele narzekali. Robią to własnie wszelkiej maści nieudacznicy chcący im na forum, dokopać. Już się o nauczycieli nie martwcie, dadzą sobie radę. Pilnujcie lepiej swoich posad, a nie ciągle jątrzycie!
 • judi, 2013-05-31 10:49:52

  Może w końcu poznają polskie realia i przestaną narzekać, skoro inni mogą się przebranżowić, bo muszą to dlaczego im jest tak trudno-w końcu to przecież intelektualiści, a więc teoretycznie ludzie otwarci na rozwój i zmianę.