Już od września redukcja etatów w szkołach

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 29-05-2013
  • drukuj
Szykują się kolejne zwolnienia w szkołach. Z powodu niżu demograficznego wiele placówek zostanie zamkniętych lub przekształconych. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że pracę może stracić nawet kilkanaście tysięcy nauczycieli.
Już od września redukcja etatów w szkołach

Specjaliści alarmują, że kadra nauczycielska nie jest przygotowana na utratę pracy. Wielu z nich nie odnajdzie się na rynku pracy, bez odpowiedniego przekwalifikowania. W najlepszej sytuacji znajdują się nauczyciele zawodowi, gdyż obecnie na rynku odnotowuje się największe zapotrzebowanie na ich zatrudnienie.

- Nauczyciel to zawód, który trudno zmienić. Zwolniony po 15 latach pracy w szkole historyk czy chemik nie pójdzie pracować do fabryki - podkreśla Elżbieta Leszczyńska wykładająca na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM dla „Gazety Wyborczej”.

Z kolei prof. Stanisław Dylak, pedagog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, radzi: - Są rozwiązania z Zachodu, które warto u nas wykorzystać. W USA prowadzona jest specjalna baza, w której rejestruje się nauczycieli podejmujących pracę na zastępstwa. Część tej kadry mogłaby pracować na uczelniach, w końcu najlepiej wiedzą, jak być nauczycielami – podaje dla „Gazety Wyborczej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

,,Nauczyciel to zawód, który trudno zmienić. Zwolniony po 15 latach pracy w szkole historyk czy chemik nie pójdzie pracować do fabryki - podkreśla Elżbieta Leszczyńska wykładająca na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM dla „Gazety Wyborczej” Głupoty opowiada Pani Elżbieta, dyrd...ymały, jakich mało, wykształcony człowiek a plecie byle co. Co maja powiedzieć urzędnicy nie tyle z 15 letnią praktyka, lecz z 30 letnim stażem pracy tracący pracę. Co mają powiedzieć rodzice z 15 letnim stażem pracy w fabrykach i zakładach produkcyjnych tracący prace. Czyż nauczyciel to jakaś lepsza kategoria człowieka ? Do roboty a nie szukanie sobie ochronek i opowiadanie głupot ludziom jak to czyni Pani Leszczyńska. rozwiń

realistaq, 2013-06-01 16:02:01 odpowiedz

Jakoś nie zauważyłam, aby nauczyciele narzekali. Robią to własnie wszelkiej maści nieudacznicy chcący im na forum, dokopać. Już się o nauczycieli nie martwcie, dadzą sobie radę. Pilnujcie lepiej swoich posad, a nie ciągle jątrzycie!

dumne oczko, 2013-06-01 06:45:54 odpowiedz

Może w końcu poznają polskie realia i przestaną narzekać, skoro inni mogą się przebranżowić, bo muszą to dlaczego im jest tak trudno-w końcu to przecież intelektualiści, a więc teoretycznie ludzie otwarci na rozwój i zmianę.

judi, 2013-05-31 10:49:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE