PARTNER PORTALU
 • BGK

Kaczyński: musimy znieść gimnazja

 • PAP    29 czerwca 2013 - 13:10
Kaczyński: musimy znieść gimnazja

Postulaty zniesienia gimnazjów, stworzenia "jednolitego korpusu wiedzy" oraz przywrócenia dyscypliny w szkole - wymienił w sobotę Jarosław Kaczyński. W sferze szkolnictwa wyższego i nauki mówił o przywróceniu wolności - również od poprawności politycznej.
"Jeśli chodzi o politykę oświatową, musimy znieść gimnazja, zmienić system testowy, uzupełnić sieć szkół, przywrócić szkoły zawodowe i przywrócić nauczanie historii w szkole w pełnym wymiarze" - powiedział w sobotę Kaczyński na kongresie swej partii.

Mówiąc o wartościach, które powinny towarzyszyć prowadzeniu polityki oświatowej, wymienił: wysokie wymagania merytoryczne, wysoką dyscyplinę i kształtowanie silnej polskiej tożsamości. "To jest dobra polska szkoła" - powiedział prezes PiS.

Jak podkreślił, założenie wymagań merytorycznych dotyczy przede wszystkim przekazywania uczniom pewnego spójnego, jednolitego "korpusu wiedzy" humanistycznej, społecznej, a także m.in. przyrodniczej. "To wiąże się także ze sprawą podręczników, których produkcja jest zadaniem państwa" - wskazał. Dodał, że wymagania w tym zakresie nie mogą być sprawdzane za pomocą testów.

Zapewnił, że PiS nie kwestionuje "wolności nauczania", ale ona może dotyczyć zakresu wiedzy - poza wskazanym jej "korpusem".

Kaczyński podkreślił, że kwestia dyscypliny to wspólne przedsięwzięcie nauczycieli, rodziców, i w możliwym zakresie także uczniów. "Jeśli będzie potrzebne wsparcie jakiejś innej władzy, oczywiście będzie udzielone" - dodał. Zaznaczył, że nie da się dobrze wychowywać i uczyć młodzieży w "obecnych warunkach, kiedy tej dyscypliny całkowicie nie ma".

"To nasz program dla szkół podstawowych i średnich, mam nadzieję, że już wkrótce 8-4" - podkreślił lider PiS.

Mówiąc o szkolnictwie wyższym i nauce, zapowiedział, że PiS chciałoby udzielić "kilku uczelniom" takiej pomocy, by mogły "mocno awansować na światowych listach". Chciałoby też skłonić do współpracy naukę z gospodarką, a także zapewnić w sferze nauki "to, co jest podstawą badań - wolność".

Według Kaczyńskiego szybki awans naukowy powinien być dostępny niezależnie od poglądów politycznych - także dla osób "o poglądach innych niż te, które są wyznawane przez większość". Zapowiedział tu "stworzenie odpowiednich zabezpieczeń".

Jako kolejny postulat w tej sferze wskazał też "wolność od poprawności politycznej".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • ela45, 2013-07-02 08:01:17

  Panie nauczyciel A co ma wspólnego fakt członkostwa w Unii Europejskiej z istnieniem gimnazjów? Przecież system edukacji wygląda róznie w krajach unijnych. U nas gimnazja się po prostu się nie sprawdziły. Dzisiejsze gimnazja i 3-letnie licea to po prostu produkcja "debili". Dzisiaj częs...to absolwent liceum nie potrafi nawet się podpisać. Ponadto likwidacja gimnazjów obniżyłaby koszty funkcjonowania szkół tzn. zniknęłyby stanowiska dyrektorów i wicedyrektorów w gimnazjach.  rozwiń
 • kora, 2013-07-01 22:01:54

  tak musimy znieść! najlepiej w środę
 • Andrzej, 2013-07-01 21:55:07

  Jak długo będziemy ponosić niepotrzebne koszty eksperymentów przy zadłużeniu kraju ponad 100 miliardów złotych? Ludzie obudźcie sie. Nie dajcie sie dalej ogłupiać takim bzdurnym propozycjom. A propo Pana Jarosława, czas najwyższy aby odszedł "na zasłużona emeryturę".