PARTNER PORTALU
  • BGK

Kadry dla gospodarki przyszłości

  • JL    23 marca 2010 - 08:51

Małopolska zamierza unowocześnić szkolnictwo zawodowe w regionie, ściślej powiązać je z potrzebami rynku pracy oraz poprawić wizerunek zawodówek.
Cel ten chce osiągnąć dzięki programowi modernizacji kształcenia zawodowego w regionie. Projekt będzie realizowany przez pięć lat do końca 2014 r. razem z organami prowadzącymi szkoły zawodowe, czyli w większości z powiatami. Budżet przedsięwzięcia wynosi 140 mln zł. W tym roku wydatki pochłoną 24,5 mln zł.

Finansowane z pieniędzy unijnych programu „Kapitał ludzki” zajęcia dla uczniów rozpoczną się od września 2010 r. Ze wsparcia skorzystają technika, technika uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe oraz szkoły policealne dla młodzieży, mające status placówek publicznych oraz niepublicznych, ale z uprawnieniami szkół publicznych.

Małopolski wicemarszałek Roman Ciepiela uważa, że projekt daje także pracodawcom okazję do włączenia się w kształcenie kadr. Jego zdaniem współpraca placówek edukacyjnych z przedsiębiorstwami umożliwi wymianę myśli technicznej i umiejętności praktycznych, co pozwoli stworzyć system odpowiadający gospodarce przyszłości.

W ramach projektu powstanie Małopolski Portal Szkolnictwa Zawodowego. Ułatwi on dostęp do informacji, pomoże pracodawcom w znalezieniu praktykantów i stażystów oraz umożliwi promocję szkoły. Uruchomione zostanie Centrum Wsparcia Edukacji Zawodowej, które ułatwi nauczycielom stworzenie programów nauczania oraz przygotowanie materiałów edukacyjno-dydaktycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.