PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz: Nauczyciele nie zamierzają strajkować

  • PAP/EM    30 marca 2017 - 15:02
Kalisz: Nauczyciele nie zamierzają strajkować
Nauczyciele w Kaliszu nie przyłączą się aktywnie do strajku (fot. znp.edu.pl)

Nauczyciele w Kaliszu nie włączą się czynnie do planowanego na piątek (31 marca) ogólnopolskiego strajku pracowników oświaty przeciwko wprowadzanej reformie edukacji. Lekcje odbędą się zgodnie z planami.
• Nawet gdyby nauczyciele chcieli protestować, strajk w Kaliszu byłby nielegalny. Zarząd tamtejszego oddziału ZNP nie wdrożył procedury i nie przyjął uchwały o wejściu w spór zbiorowy.

• W Kaliszu niewielu dyrektorów szkół wyraziło gotowość do włączenia się do strajku.

Kaliski oddział terenowy ZNP poinformował, że zarząd oddziału nie wdrożył procedury i nie przyjął uchwały o wejściu w spór zbiorowy. "Dlatego strajk w Kaliszu byłby nielegalny, więc strajku nie będzie" - powiedział prezes ZNP w Kaliszu Jacek Michalski.

Naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Kalisza Mariusz Witczak powiedział, że dwa tygodnie temu prezes terenowego ZNP poinformował go, że nauczyciele w Kaliszu nie przyłączą się aktywnie do strajku. "Tylko mnie poinformował, nie tłumaczył tej decyzji, a ja nie pytałem" - powiedział Witczak.

W Kaliszu niewielu dyrektorów szkół wyraziło gotowość do włączenia się do strajku.

Decyzję o przeprowadzeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - także finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

MEN wielokrotnie podkreślał, że nie jest stroną sporu, w jaki wszedł Związek Nauczycielstwa Polskiego; tylko dyrektorzy szkół. W opinii wiceszefowej MEN Marzeny Machałek, "protest nie będzie miał szerokiego wymiaru", ponieważ - jak oceniła - "absolutna" większość nauczycieli i rodziców go nie popiera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.