PARTNER PORTALU
  • BGK

Kampus politechniczny w Krośnie otwarty

  • www.krosnocity.pl (mg/gs/red.)    4 października 2011 - 12:07
Kampus politechniczny w Krośnie otwarty

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie 30 września obchodziła uroczyste otwarcie nowego kompleksu budynków dydaktyczno – naukowych dla kierunków inżynierskich.
Nieruchomość została przekazana uczelni w 2001 roku przez gminę Krosno. Są to pozostałości po Zespole Szkół Rolniczych. Po otrzymaniu środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w ramach projektu „Rozbudowa, przebudowa i wyposażenie obiektów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie” w 2009r. rozpoczął się etap przebudowy budynków o łącznej powierzchni 3000mkw.

– Obiekt, który został przekazany 10 lat temu w ręce uczelni zmienił się w imponujący, nowoczesny kampus. Konsekwentność podjętych działań, pozwoliły na zrealizowanie tego projektu. Wierzę, że warunki tutaj stworzone będą sprzyjały poszerzaniu umiejętności. – przypomina Piotr Przytocki, prezydent Krosna (zabierz głos/oceń prezydenta).

Kampus Techniczny znajduje się przy ul. J. Dmochowskiego w Krośnie. Obejmuje 3 budynki dydaktyczno – badawcze wraz z terenami zielonymi, parkingiem i drogami dojazdowymi.

– Wizja przebudowy dawnej Szkoły Rolniczej, na nowy budynek oświatowy, została spełniona. Są piękne efekty pracy, jaka została tutaj wykonana. Jest droga dojazdowa, parkingi, teren przeznaczony do sportu. Liczę na to, że tak jak Szkoła Rolnicza rozsławiła dobre imię Krosna i Suchodołu, tak i ta podoła temu zadaniu – wspomina Bronisław Borek, wieloletni radny dzielnicy Suchodół.

W pierwszym budynku odnowiono i zmodernizowano 9 pracowni dydaktycznych oraz pomieszczenia administracyjne, socjalno – sanitarne, a w nowej, dobudowanej części umieszczono aulę, którą można podzielić na dwie sale wykładowe (180 i 120 miejsc).

Budynek drugi i trzeci posiada pomieszczenia laboratoryjne m.in. laboratoria geotechniki i gleboznawstwa, materiałów budowlanych i mechaniki budowli, wytrzymałości materiałów, konstrukcji i urządzeń dźwigowych, chemii i chemii rolnej, mikrobiologiczne, metrologii i materiałoznawstwa, elektroniki i elektrotechniki oraz odnawialnych źródeł energii.

– Jest mi niezmiernie miło, że dzięki wsparciu ministra gospodarki udało zrealizować się ten projekt. Mogę szczerze przyznać, że pieniądze przeznaczone na przebudowę tych obiektów zostały trafnie zainwestowane. Cieszy mnie również to, że myślicie poważnie o energetyce, bo jest to oczko w głowie ministra gospodarki i wielkie wyzwanie. Rozwój gospodarczy Polski, który następuje, wymaga rozwoju energetyki, odnawialnych źródeł energii i sieci energetycznych. Polska Wschodnia, dzięki programom realizowanym na tym terenie, staje się bardzo atrakcyjna dla inwestorów. To wszystko stwarza możliwość powstania nowych miejsc pracy – mówi Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Rok akademicki 2011/2012 rozpoczyna na pierwszym roku 1425 studentów, w tym 923 na studiach stacjonarnych. Znakomite warunki stworzone do prowadzenia badań naukowych dla kierunków inżynierskich: budownictwa, energetyki, mechaniki i budowy maszyn, inżynierii środowiska, rolnictwa i towaroznawstwa pozwolą studentom wykorzystać teorię w praktyce.

– Dotrzymaliśmy słowa. Tutaj będą uczyli się młodzi ludzie. Będą poszerzać zakres swoich umiejętności. Oni są dla nas przyszłością. Bardzo chcemy, żeby absolwenci naszej uczelni nie mieli problemów ze znalezieniem pracy. Chcemy, żeby uczelnia miała dobre zdanie w każdym regionie Polski. Będziemy się o to starać – mówi Janusz Gruchała, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Od początku istnienia uczelni zapisało się na studia prawie 18 tys. osób, a liczba wydanych dyplomów licencjackich i inżynierskich przekroczyła 8 tys. W salach wykładowych, w laboratoriach i pracowniach uczy 227 nauczycieli – w tym 46 profesorów i profesorów habilitowanych oraz 88 doktorów.

– Nasz region, jak żaden inny, posiada największe bogactwo. Bogactwo młodych, pracowitych i otwartych na świat ludzi. Mam nadzieję, że wypełnicie mury tych budynków siłą młodości, entuzjazmu i zmusicie do wysiłku nauczycieli. Wierzę, że dzięki temu projektowi staniecie się mądrzejsi – dodaje Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

W nowych obiektach będą odbywały się zajęcia praktyczne nie tylko dla studentów, ale także dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjlanych. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do pozostania i studiowania w Krośnie.

– Życzymy wszystkim osobom, które będą miały okazje skorzystać z nowoczesnych obiektów PWSZ w Krośnie, aby wiedza, którą tutaj posiądą przydała im się w przyszłej pracy oraz w życiu osobistym. Życzymy Wam sukcesów w nauce, poszerzania wiedzy i rozwijania swoich pasji i hobby – mówi rektor Janusz Gruchała.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.