PARTNER PORTALU
 • BGK

Karol Rajewski: Reforma oświaty najbardziej uderza w uczniów z małych miejscowości

 • Bartosz Dyląg    1 sierpnia 2017 - 07:15
Karol Rajewski: Reforma oświaty najbardziej uderza w uczniów z małych miejscowości
Cały czas trudno powiedzieć, czy jest to reforma czy deforma - podkreśla Karol Rajewski, burmistrz Błaszek. (fot. facebook)

Dokładnie za miesiąc rozpocznie się nowy rok szkolny. Pierwszy, w którym realizowana będzie reforma oświaty. Jednym z jej najgłośniejszych krytyków był Karol Rajewski, burmistrz Błaszek (woj. łódzkie). Za swe ostre słowa pod adresem minister Anny Zalewskiej został wykluczony z PiS-u, ale to nie ostudziło jego krytyki. - Całą reformę minister Anny Zalewskiej nazywam „dobrą ściemą”, bo nie prowadzi ona do niczego dobrego, zwłaszcza w małych miejscowościach - ocenia Karol Rajewski.
• Gdyby reformę edukacji przemyślano, można by ją na spokojnie wprowadzać – uważa burmistrz Błaszek Karol Rajewski.

• Jego zdaniem reforma w tym kształcie uderza najbardziej w uczniów z prowincji.

• Burmistrz Błaszek zarzuca rządzącym, że nie konsultowali reformy z samorządowcami.

 

Jaki jest cel reformy oświaty?

Karol Rajewski, burmistrz Błaszek: – Powiem szczerze, że cały czas się zastanawiam, bo nie wiem. Ciągle trudno powiedzieć, czy jest to reforma czy deforma. Ja całą reformę minister Anny Zalewskiej nazywam „dobrą ściemą”, bo nie prowadzi ona do niczego dobrego, zwłaszcza w małych miejscowościach.

Jestem przedstawicielem prowincji, z gminy 15-tysięcznej, gdzie mamy poważne problemy oświatowe i reforma doprowadzi do tego, że szkoły podstawowe, które zostają, nie są wyposażone w boiska czy sale gimnastyczne, tylko w salki ruchowe. Doprowadzi do podziału Polski na A i B, dzieci będą miały problem chociażby z lekcjami wychowania fizycznego. Zlikwidujemy za to trzy najnowocześniejsze gimnazja z pięknymi salami gimnastycznymi.

Małe szkoły miały być centrami oświatowymi, kulturowymi, zamiast tego zlikwidowano ponad 7 tysięcy gimnazjów w całej Polsce.

PiS wprowadza tę reformę nieco na siłę.

– Cały czas miałem nadzieję, że PiS postąpi zgodnie z tym, co obiecywano i zorganizuje referendum oświatowe. Myślę, że Polacy opowiedzieliby się w niej przeciwko deformie edukacji narodowej.

Czytaj : Referendum szkolnego nie będzie, ale szykuje się manifestacja we wrześniu

Mówi się teraz o referendum konstytucyjnym właśnie po to, by przykryć wolę Polaków. Prezydent Duda sam powiedział, że chce takie referendum zrobić, a zapomniał, że został wybrany właśnie przez tych Polaków, którzy zażądali referendum oświatowego, bo milion podpisów to jest bardzo dużo.

Byłoby to dobre rozwiązanie i gdyby przemyślano tę reformę, można by ją na spokojnie wprowadzać. Ale ona jest zupełnie nieprzemyślana i uderza rzeczywiście w prowincję.

Czytaj też: Marzena Machałek: Reforma edukacji zahamuje zwolnienia nauczycieli

Do niedawna byłem członkiem Prawa i Sprawiedliwości, zostałem wykluczony właśnie za krytykę reformy oświaty.

Reprezentuję mieszkańców mojej gminy i dzieci, dlatego będę walczył do końca o to, by te dzieci mogły w dobrych warunkach swobodnie się rozwijać.

Czyli reforma jeszcze bardziej zmniejszy szanse uczniów z mniejszych miejscowości.

– Oczywiście. Dlatego zaprosiłem panią minister do gminy Błaszki, ona nie przyjechała, zaprosiła mnie do ministerstwa. Chciałbym, aby zobaczyła owoce reformy, którą chce wprowadzić. Tak reform się nie wprowadza, w mojej gminie zaczęliśmy reformę od audytu. Zostawiłem go w ministerstwie edukacji, wysłałem do parlamentarzystów PiS z województwa łódzkiego, pani premier, pana prezydenta i wszyscy „olali” sprawę. Jedyną osobą, która zareagowała był pan prezydent, który życzył mi zdrowia i powodzenia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (11)

 • gruz, 2017-08-14 15:59:01

  Do w.potega@neostrada.pl: Ta partia "co powstanie", jak twierdzisz, to będzie GRUPA REKONSTRUKCYJNA UKRĄGŁEGO ZTOŁU, czyli GRU-Z. Wkrótce zapisy.
 • Ciemny lud, 2017-08-08 23:09:40

  Do samorządowiec: Odezwał się wielce oświecony samorządowy pierdzistołek.
 • Burmistrz Błaszek , 2017-08-02 00:11:46

  Polecam program Czarno na Białym i reportaż: Burmistrz kontra reforma. "Mam bardzo wielki żal, pani minister"