PARTNER PORTALU
 • BGK

Karta Nauczyciela obejmie większą liczbę pracowników

 • MIW    15 lutego 2017 - 10:30
Karta Nauczyciela obejmie większą liczbę pracowników
Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa możliwość objęcia Kartą Nauczyciela większej liczby pracowników? (fot. mat. MEN)

• Samorządy przegrywają z oświatowymi związkami zawodowymi batalię o ograniczenie stosowania zapisów Karty Nauczyciela.
• Samorządowcy mieli nadzieję, że uda się zlikwidować część przywilejów, jakie gwarantuje Karta.
• Tymczasem wiele wskazuje na to, że zamiast tego… zwiększy się liczba osób objętych jej zapisami.
Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" istnieje plan, by pedagogom, psychologom, doradcom zawodowym, a także innym tzw. nauczycielom specjalistom zagwarantować w karcie wysokość tygodniowego pensum (obecnie prawo do określenia tego mają radni gmin). To jednak nie wszystko.

Czytaj : Rząd, a nie samorządy powinien wypłacać pieniądze

Zdaniem gazety Ministerstwo Edukacji Narodowej poważnie rozważa możliwość objęcia Kartą Nauczyciela osoby zatrudnione w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które straciły prawo do korzystania z jej zapisów w roku 2014 i nadal pracują (w grę wchodzi ok. 2 tysiące osób). Jednocześnie związki zawodowe cały czas lobbują za tym, aby Karta objęła także asystentów nauczycieli, którzy obecnie są zatrudniani na podstawie kodeksu pracy. Związkowcy liczą, że te korzystne dla pracowników, ale już niekoniecznie dla samorządów, zmiany uda się przeforsować przy okazji wdrożenia zmian w ustawie o finansowaniu oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • były nauczyciel, 2017-02-16 16:47:44

  Ale to były zupełnie inne czasy i wprowadzenie tej ustawy (KN) miało konkretny cel. A teraz? Naprawdę teraz powinniśmy oczyścić ten zawód z "zaszłości" i wreszcie dać mu się rozwijać.
 • Wychowawca placówki op.-w, 2017-02-15 20:41:51

  Do oleśka: KN weszła za Solidarności-to tak żeby być w zgodzie z prawdą. A czytałaś kiedyś tę ustawę? Poczytaj, warto głupio nie powtarzać głupich kalek.
 • oleśka, 2017-02-15 16:38:36

  MEN popiera komunistyczną Kartę Nauczyciela ? coś tu śmierdzi, trzeba czymś ugłaskać nauczycieli za idiotyczne zmiany w oświacie. To ma zadziałać jak 500+