PARTNER PORTALU
  • BGK

Karta nauczyciela: ZNP chce doprecyzowania artykułu o godzinach karcianych

  • PAP/AT    20 kwietnia 2016 - 12:52
Karta nauczyciela: ZNP chce doprecyzowania artykułu o godzinach karcianych
- Uważamy, że przyjęty przez Sejm RP w obecnym kształcie przepis (…) rozwiąże wyłącznie problem zbyt czasochłonnego w pracy nauczyciela procesu dokumentowania tzw. godzin karcianych - mówi Sławomir Broniarz (fot.znp.edu.pl)

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do prezydenta o zawetowanie nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
• Przyjęty w nowelizacji zapis "budzi poważne zaniepokojenie środowiska oświatowego".
• Może ona prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązku pracy wśród nauczycieli
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela likwidującej od 1 września 2016 r. tzw. godziny karciane - poinformowała w środę (20 kwietnia) rzeczniczka związku Magdalena Kaszulanis.

Uchwaloną przez Sejm w marcu nowelizację w ubiegłym tygodniu poparł Senat. Ponieważ nie zaproponował do niej żadnych poprawek nowela skierowana została do prezydenta.

"Godziny karciane" (nazwa zwyczajowa podchodzi od nazwy ustawy Karta Nauczyciela) - wprowadzone w 2009 r. - to w przypadku nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów dwie godziny w tygodniu, a w przypadku nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych jedna godzina, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi poświęcić na zajęcia pozalekcyjne. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Przyjęty w nowelizacji zapis likwidujący je jest powrotem do zapisu, który był przed ich wprowadzeniem. Zgodnie z nim w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy poza pensum nauczyciel może wykonywać "inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów".

Właśnie ten zapis - jak napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do prezydenta - budzi poważne zaniepokojenie środowiska oświatowego.

"Nowe brzmienie art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela spowoduje dowolność przyznawania przez dyrektora szkoły poszczególnym nauczycielom liczby godzin zajęć edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, wykraczającej poza obowiązujące ich ustawowe pensum. Przyjęta w takim kształcie nowelizacja może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązku pracy wśród nauczycieli, a w konsekwencji do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy. Nie wyeliminuje też nieprawidłowości dotyczących zastępowania nauczycieli zatrudnionych w świetlicach szkolnych nauczycielami realizującymi inne zadania" - ocenił Broniarz.

"Uważamy, że przyjęty przez Sejm RP w obecnym kształcie przepis (…) rozwiąże wyłącznie problem zbyt czasochłonnego w pracy nauczyciela procesu dokumentowania tzw. godzin karcianych. Wprowadzi natomiast uznaniowość w przydzielaniu nauczycielom liczby i rodzaju zajęć. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego widzi potrzebę doprecyzowania tego artykułu w celu wyeliminowania dowolności w tym zakresie" - dodał.

Likwidacja godzin karcianych była zapowiadana przez PiS w kampanii wyborczej, była też zapowiedziana w expose przez premier Beatę Szydło.

Już podczas konsultacji społecznych projektu nowelizacji związki zawodowe działające w oświacie wyrażały zaniepokojenie zaproponowanym brzmieniem artykułu 42.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.