PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na edukację w świętokrzyskim

  • PAP    27 września 2012 - 17:15
Kasa na edukację w świętokrzyskim

42 nowe przedszkola, zajęcia wyrównawcze i dodatkowe dla uczniów z mniejszych szkół oraz wyposażenie dla 52 szkół zawodowych - tylko w 2012 roku świętokrzyska edukacja otrzymała 64 mln złotych wsparcia z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Jak poinformowali na czwartkowej konferencji przedstawiciele Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego w Kielcach region rekordowo wykorzystuje pieniądze unijne dla oświaty z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W województwie świętokrzyskim realizowanych jest 185 projektów, z których korzysta ponad 10,5 tys. dzieci. Łączna wartość wsparcia w 2012 roku to ponad 64 mln złotych.

Czytaj też: Nauczyciele ze świętokrzyskiego bez pracy

"Najwięcej region zyskał jeśli idzie o tworzenie placówek wychowania przedszkolnego, których w małych gminach praktycznie nie było. W tym roku dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstały 42 przedszkola, a 31 już istniejących mogło zwiększyć liczbę miejsc. Wsparcie w wysokości 30 mln złotych objęło prawie 2 tys. dzieci, które w ramach projektów mają zapewnioną bezpłatną opiekę. Wcześniej dzięki pieniądzom unijnym w świętokrzyskim otwarto 270 przedszkoli - ta inwestycja ma efekty, bo funkcjonują także po zakończeniu finansowania projektów" - podkreślił wicemarszałek województwa Piotr Żołądek.

Ponad 20 mln złotych unijnego wsparcia przyznano projektom obejmującym dodatkowe zajęcia wyrównawcze lub rozwijające zdolności dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Większość tych pieniędzy - 17 mln złotych - wykorzystało 95 placówek z mniejszych miejscowości.

Głównie wyposażenie i pieniądze na praktyczną naukę zawodu zyskały 52 świętokrzyskie szkoły zawodowe, które otrzymały 14 mln złotych.

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach w ramach pomocy unijnej stworzył projekt "Sztuki plastyczne drogą do utrwalania dziedzictwa kulturowego narodów".

Realizowany jest on we współpracy z hiszpańskimi szkołami artystycznymi w Kordobie i Granadzie, umożliwia ponad 100 uczniom poznanie nowych technik renowacji i zdobnictwa.

<!-- pagebreak //-->

"Podczas warsztatów w szkole zajmującej się konserwacją i rekonstrukcją obiektów sztuki w Granadzie nasze uczennice miały okazję pracować przy odrestaurowaniu złoconej ramy z XIX wieku. Uczniowie poznali także nowe techniki inkrustowania drewna i tworzenia drewnianych stropów, których używa się tylko w Hiszpanii, a które teraz będziemy wykorzystywać np. na kierunku meblarstwo. Nie bez znaczenia jest też to, że mogli zobaczyć zabytki, o których uczą się na lekcjach historii sztuki" - powiedziała dyrektor zespołu szkół plastycznych Maria Kowalczyk.

Dodała, że dzięki dotacji wiele nowych technik pracy poznali także nauczyciele. Wiele obiecuje sobie także po warsztatach, które w Kielcach poprowadzą Hiszpanie.

Projekty edukacyjne Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w regionie świętokrzyskim w latach 2008-2011 objęły ogółem ponad 65 tys. osób. Łączne wsparcie dla przedszkoli i szkół wyniosło ponad 179 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.