PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na nowe miejsca w kujawsko-pomorskich przedszkolach

  • PAP    9 stycznia 2013 - 15:12
Kasa na nowe miejsca w kujawsko-pomorskich przedszkolach

Prawie 31 milionów złotych przekazał samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach. O wsparcie mogły ubiegać się już istniejące przedszkola oraz chętni do ich zakładania na terenie gmin, gdzie takich placówek brakuje.
"Od czterech lat tworzymy nowe przedszkola w regionie i wspieramy działalność już istniejących placówek wykorzystując przy tym środki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki nim coraz więcej dzieci z regionu uczęszcza do przedszkoli" - podkreślił w środę Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj też: Przepis niezgodny z konstytucją

Dwa konkursy, ogłoszone w 2012 r. przez zarząd województwa, dotyczyły projektów służących wspieraniu istniejących przedszkoli. O wsparcie mogli się także ubiegać organizatorzy tzw. innych form wychowania przedszkolnego, np. punktów przedszkolnych.

"Rozdysponowaliśmy ponad 10,6 miliona złotych na realizację 16 przedsięwzięć. Oznacza to powstanie w sumie ponad 670 nowych miejsc dla przedszkolaków" - dodał marszałek.

Zakończył się już nabór wniosków o wsparcie w kolejnym konkursie na wspieranie istniejących przedszkoli. W puli do rozdysponowania jest kolejne 12 milionów złotych.

Odrębny konkurs zorganizowano dla chętnych do tworzenia nowych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego na terenie gmin o najniższym w skali regionu stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Wsparcie o wartości 20,3 miliona złotych trafiło na realizację 17 projektów, w ramach których utworzono 1090 miejsc dla przedszkolaków.

"W tej chwili trwa kolejny nabór wniosków o wsparcie na tworzenie nowych przedszkoli. Tym razem zarezerwowaliśmy na ten cel 17 milionów złotych" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach realizacji tych projektów placówki kupią nowy sprzęt (m.in. place zabaw, tzw. sale doświadczania świata, sprzęt audio-wizualny oraz wzbogacą ofertę o nowe dodatkowe i specjalistyczne zajęcia.

Skorzystają też rodzice przedszkolaków, dla których większość projektodawców przewidziała dodatkowe zajęcia oraz spotkania z psychologami i pedagogami.

"Te działania mają przyczynić się z do większego zaangażowania się rodziców - w szczególności ojców - w wychowanie swoich małych pociech, a jednocześnie mają nauczyć jak samodzielnie wykonywać z dzieckiem zadania i ćwiczenia, które do tej pory były wykonywane tylko pod okiem specjalistów" - dodała Krzemińska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.