Każde dziecko pójdzie do przedszkola

W 2017 r. każde polskie dziecko będzie objęte opieką przedszkolną - powiedział premier Donald Tusk otwierając w poniedziałek w Poznaniu "Forum dla Rodziny".
Każde dziecko pójdzie do przedszkola

Zorganizowane w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu spotkanie to jedno z kilku odbywających się w kraju debat poświęconych potrzebom i przyszłości polskich rodzin.

"Dyskutujemy nad tym, co możemy w Polsce zrobić, by słowo rodzina, macierzyństwo, ojcostwo kojarzyło się wyłącznie z dobrymi faktami, a nie, tak jak jest to wciąż w wielu rodzinach w Polsce, z mitręgą czy troską" - powiedział premier.

Czytaj tez:  Zasady rekrutacji do przedszkoli i szkół

Dodał, że pieniędzy zawsze będzie za mało, więc trzeba je wydawać w taki sposób, by "jak najlepiej pracowały na rzecz polskich dzieci, polskiej rodziny". "Tego typu troskę państwu deklaruję. Właściwie ważniejszego zadania niż bezpieczeństwo i dobrobyt polskiej rodziny nie ma żaden rząd na świecie" - zapewniał szef rządu.

Według niego w ciągu ostatnich lat okoliczności na rzecz polskiej rodziny, wychowania polskiego dziecka zmieniły się w sposób radykalny. Wspominał, że gdy obejmował rządy w 2007 r. problem z dostępem do przedszkoli był bardzo duży - ok. 600 gmin nie miało wówczas nawet jednej placówki przedszkolnej. "Dzisiaj w każdej polskiej gminie jest chociaż jedno przedszkole. To ciągle za mało, ale to oznacza wzrost o 30 proc., jeśli chodzi o liczbę dzieci objętych edukacją przedszkolną" - mówił Tusk.

"Mamy zamiar osiągnąć - i uważam, że jest to w zasięgu naszych możliwości - by na początku 2017 r. każde polskie dziecko było objęte opieką przedszkolną" - dodał.

Podkreślił, że bardzo istotna dla niego była decyzja o tzw. godzinach za złotówkę, czyli decyzja o wynoszących nie więcej niż 1 zł opłatach za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad bezpłatny, ustawowy wymiar. Przypomniał, że wcześniej opłaty za godziny dodatkowe ustalane były w różny sposób. "Tak naprawdę oznaczało to, że dostęp do możliwości edukacyjnych dzieci w Polsce był coraz bardziej zależny od możliwości finansowych rodziców" - uznał premier.

Premier podkreślił, że w kraju upowszechniają się żłobki, przypomniał też rolę wprowadzonego rocznego urlopu rodzicielskiego. "To powinno w dużym stopniu uczynić kwestie macierzyństwa i tacierzyństwa czymś mniej dewastującym życie, szczególnie życie zawodowe. Bardzo nam zależy na tym, aby ten urlop rodzicielski był z korzyścią dla dziecka, matki, ale także dla zrównoważenia obowiązków, jakie spoczywają na obojgu rodzicach" - powiedział.

W opinii Tuska trzeba pracować nad zmianą obyczajów, by pojęcia "mama" i "tata" w pierwszych miesięcach, latach życia znaczyły dla dziecka mniej więcej to samo. "Warto sobie uświadomić, że tradycyjny, polski model rodziny zawiera w sobie nie tylko dobre rzeczy. To uciekanie od odpowiedzialności za wychowanie dziecka, szczególnie tych najmłodszych maleństw, przez ojców jest złym dziedzictwem" - powiedział.

W trakcie konferencji w Poznaniu przygotowano dyskusje panelowe, poświęcone roli ojca w nowej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i kulturowej, a także "przedszkolom za złotówkę", jako rozwiązaniu ułatwiającym dostęp do edukacji.

Przedsięwzięcie zapoczątkowane zostało w październiku forum z udziałem premiera, ministrów, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów i samorządowców. Debatowano m.in. na temat rodziny i pracy, mieszkań dla rodzin, rodzin wielopokoleniowych i wielodzietnych, roli ojca i bezpieczeństwa rodziny.

Cykl konferencji regionalnych poświęconych tematyce rodziny zaplanowano w kilku miastach kraju. Ich efekty zostaną podsumowane podczas konferencji w Warszawie na początku przyszłego roku. Wtedy też przedstawione zostaną wnioski oraz plan kompleksowych działań prorodzinnych, jakie rząd podejmie do końca kadencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Samorządy coraz bardziej zadłużone. Za jakie środki wybudują nowe przedszkola by zaspokoić te ambitne plany?

glob, 2013-12-09 18:42:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE