Kiedy dotacja nie należy się przedszkolu niepublicznemu?

MEN wyjaśnia, że nie ma podstaw, by gmina wypłacała przedszkolu niepublicznemu dotację na dziecko spełniające obowiązek przedszkolny w domu.
Kiedy dotacja nie należy się przedszkolu niepublicznemu?

Zapytała o to Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, według której skoro zanim dyrektor wyda zgodę na nauczanie domowe, dziecko musi zostać najpierw przyjęte do przedszkola, należy je uważać za wychowanka. A to mogłoby oznaczać, że przedszkolom niepublicznym przysługuje dotacja na takiego przedszkolaka.

Czytaj też: Ile gminy dostaną na przedszkola? Zobacz szczegółowe dane

MEN odpowiada:„Dziecko, które spełnia obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inna formą wychowania przedszkolnego na podstawie zezwolenia wydanego przez dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej, nie uczęszcza do przedszkola (oddziału przedszkolnego, innej formy wychowania przedszkolnego), a zatem nie może być uznane za ucznia (wychowanka) w rozumieniu art. 90 ust. 2b-2e ustawy o systemie oświaty”.

„Nie ma podstaw prawnych do wypłacania dotacji na dziecko spełniające obowiązek przygotowania przedszkolnego w taki sposób”. Chodzi o to, że takie dziecko nie pociąga za sobą kosztów, np. związanych z uczestnictwem w zajęciach przedszkolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE