PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce. 30 mln zł z UE na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego

  • PAP/AH    27 listopada 2017 - 14:28
Kielce. 30 mln zł z UE na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wraz z wiceprezydentem Tadeuszem Sayorem oraz marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem złożyli podpisy na umowie o dofinansowanie projektu. Fot. mat. pras.

Na początku przyszłego roku ruszy budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Kielcach. W poniedziałek (27 listopada) podpisano umowę na dofinasowanie inwestycji ze środków UE. Jest koszt wyniesie ponad 44 mln zł, z czego 30 mln to fundusze unijne.
• Centrum ma rozpocząć działalność w trzecim kwartale 2019 roku.

• Nowoczesny obiekt pomieści 12 sal wykładowych, 27 pracowni z zapleczem do praktycznej nauki zawodu, salę konferencyjną na 200 osób, bibliotekę, zaplecze administracyjne i socjalne, szatnie i sanitariaty.

• W kompleksie będzie mogło jednocześnie przebywać ok. 600 uczniów, a jego powierzchnia wyniesie niemal 8 tys. m kw.

Inwestycja zostanie dofinasowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Koszt budowy i wyposażenia placówki wyniesie 44,28 mln zł, z czego środki unijne to 30,6 mln zł.

Otwarcie ofert w przetargu na wykonawcę inwestycji nastąpi we wtorek (27 listopada) - poinformował dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego Dominik Kraska. Zapowiedział, że pod uwagę brane będą dwa kryteria.

- O tym, która firma zostanie wykonawcą w 60 proc. decydować będzie cena, a w 40 kryteria jakościowe - powiedział Kraska. Dodał, że w ramach oceny jakościowej brane pod uwagę będzie m.in. w jakim czasie zostanie wykonana inwestycja i jak długo obiekt będzie podlegał gwarancji. Podał, że początek prac budowlanych zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

W kieleckim Centrum Kształcenia Praktycznego prowadzone będzie kształcenie na potrzeby czterech branż: metalowej, mechaniczno-mechatronicznej, elektryczno-elektronicznej i informatycznej. Uczniowie szkół zawodowych będą mieli w CKP zajęcia w ramach programu nauczania. W placówce będą mogli dokształcać się również dorośli pracujący już zawodowo. W obu przypadkach będzie to bezpłatne.

- Głównym celem Centrum jest kształcenie w sposób nowoczesny osób, które będą mogły w przyszłości pracować w przedsiębiorstwach. W tej chwili rozdźwięk miedzy szkołami zawodowymi, a rynkiem pracy jest dość duży. CKP ma zniwelować te różnice i przygotować odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Stawiamy na więcej zajęć praktycznych, które będą prowadzone w nowoczesny sposób - powiedział Kraska.

Marszałek Adam Jarubas podkreślił, że "jednym z obszarów, który uniemożliwia dynamiczny rozwój województwa jest relatywnie słabsza, w porównaniu do innych regionów, kondycja szkolnictwa zawodowego".

- Sami pracodawcy nie ukrywają, że dla nich oprócz niskich kosztów pozyskania siły roboczej, bardzo ważne jest posiadanie pracowników o wysokich kwalifikacjach. To bardzo ważne, że Centrum będzie działało w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami. Uczniowie i pracownicy po zakończeniu zajęć w CKP będą mieli wystarczające kompetencje, aby w tych firmach podjąć pracę - zapewnił Jarubas.

- Fachowców zwłaszcza w przemyśle metalowym bardzo brakuje, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. To, że pierwszych z nich wypuścimy na rynek pracy za 2,3 lata jest już doskonałym argumentem za tym, żeby firmy lokowały swoje plany inwestycyjne w Kielcach i woj. świętokrzyskim - ocenił prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Centrum ma rozpocząć działalność w trzecim kwartale 2019 roku. Nowoczesny obiekt pomieści 12 sal wykładowych, 27 pracowni z zapleczem do praktycznej nauki zawodu, salę konferencyjną na 200 osób, bibliotekę, zaplecze administracyjne i socjalne, szatnie i sanitariaty. W kompleksie będzie mogło jednocześnie przebywać ok. 600 uczniów, a jego powierzchnia wyniesie niemal 8 tys. m kw.

- Szacujemy, że już w pierwszym roku działalności w naszej placówce będzie się kształcić 1200 uczniów ze szkół zawodowych i 200-300 osób dorosłych - poinformował Kraska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.