PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Powstanie pierwsza publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego

  • aw/PAP    17 stycznia 2018 - 14:28
Kielce: Powstanie pierwsza publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Planowane jest tworzenie oddziałów w trzech dyscyplinach sportowych, w których mamy drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli piłka nożna, piłka ręczna i siatkówka (fot.shutterstock)

W stolicy województwa świętokrzyskiego powstanie pierwsza publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego – zdecydowali miejscy radni. Placówka będzie funkcjonować w ramach przekształcenia X LO im. Józefa Wybickiego w Kielcach.
"Chcemy stworzyć profesjonalną szkołę mistrzostwa sportowego, w której, przynajmniej na ten moment, projektujemy tworzenie oddziałów w trzech dyscyplinach sportowych, w których mamy drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli piłka nożna, piłka ręczna i siatkówka" - uzasadniała dyrektor Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego w kieleckim ratuszu, Anita Stanisławska.

Placówka formalnie zacznie funkcjonować od przyszłego roku szkolnego. Po jej przekształceniu, uczniowie w ciągu tygodnia będą mieli po 20 godzin zajęć sportowych.

"To ogromny krok, który daje możliwość realizacji dzieciom, mającym aspiracje sportowe" - zaznaczyła w rozmowie z członkini komisji Sportu, Turystyki i Promocji Miasta w kieleckim ratuszu, radna Joanna Winiarska.

Inną z zalet szkół mistrzostwa sportowego jest możliwość ubiegania się o ministerialne dofinansowanie przy budowie hali sportowej. Łączna kwota wsparcia może wynieść nawet 70. proc kosztów. "Nieoficjalnie wiem, że takie rozmowy już były prowadzone. Jest duża szansa, że prace ruszą jeszcze przed wakacjami" - dodała Winiarska.

Za przekształceniem placówki w LO Mistrzostwa Sportowego głosowali wszyscy radni.

W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Kielce argumentowano, że przekształcenie X Liceum Ogólnokształcącego w publiczną Szkołę Mistrzostwa Sportowego "pozwoli na optymalizację oraz wzrost efektywności procesu kształcenia młodzieży w wielu dyscyplinach sportowych". Podkreślono też, że "utworzenie X Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Józefa Wybickiego w Kielcach nie spowoduje zmniejszenia zatrudnienia kadry pedagogicznej i pracowników administracji i obsługi".

Szkoła powstała w 1960 roku jako Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących i początkowo mieściła się przy ulicy Urzędniczej w Kielcach. W roku szkolnym 1971/1972 placówkę przeniesiono do nowego budynku przy ul. Jagiellońskiej. Od roku 1985 szkoła nosi imię Józefa Wybickiego, twórcy hymnu narodowego i wielkiego patrioty. W 2002 r. placówkę przemieniono na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach.

Placówka będzie pierwszą publiczną szkołą mistrzostwa sportowego w stolicy województwa. Od września w Kielcach działa prywatna Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.