PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce. Radni wbrew rodzicom za zmianami w sieci szkół

  • PAP/AH    15 marca 2018 - 14:07
Kielce. Radni wbrew rodzicom za zmianami w sieci szkół
Uchwały ws. zmiany w sieci kieleckich szkół w styczniu przyjęto niejednogłośnie. (fot. pixabay)

Uchwały dotyczące m.in. reorganizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 (SOSW) i zmiany siedziby Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka przyjęli w czwartek kieleccy radni. Sprzeciw do części zmian złożyła Rada Rodziców przy SOSW.
  • Za przyjęciem uchwały o reorganizacji SOSW nr 1 głosowało 13 radnych, przy 10 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się.
  • Sprzeciw wobec tych zmian wyraziła Rada Rodziców działająca przy SOSW nr 1.
  • Podczas sesji Rady Miasta w czwartek 15 marca 2018 r. wiceprezydent Andrzej Sygut przedstawił przygotowaną przez specjalistów opinię, z której wynika, że przeprowadzenie zmian nie wpłynie negatywnie na uczniów.

Jeszcze w styczniu Rady Miasta rajcowie podjęli uchwały intencyjne. Jedna dotyczyła reorganizacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielcach, który składa się z dwóch placówek: Szkoły Przysposabiającej do Pracy, przeznaczonej dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz współistniejącymi niepełnosprawnościami sprzężonymi (takimi jak autyzm, niepełnosprawność ruchowa, wzrokowa, słuchowa), a także Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 przeznaczonej dla uczniów z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej.

Reorganizacji SOSW nr 1 dotyczą dwie uchwały - o likwidacji Szkoły Przysposabiającej do Pracy i przeniesieniu jej uczniów do budynku SOSW nr 2 przy ul. Kryształowej oraz o umieszczeniu w budynku przy ul. Warszawskiej Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 i Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka.

Sprzeciw wobec tych zmian wyraziła Rada Rodziców działająca przy SOSW nr 1. W jej imieniu petycję do Rady Miasta złożyła radna Joanna Winiarska. Zaznaczono w niej, że reorganizacja "uniemożliwi uczniom Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8 korzystanie z możliwości zakwaterowania, całodziennego wyżywienia, terapii i opieki wychowawczej poprzez wyłączenie tej szkoły ze struktury organizacyjnej przeznaczonej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, jaką jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy". Podkreślono również, że nikt nie konsultował z rodzicami zmian, o których dowiedzieli się z lokalnych mediów.

- To my jesteśmy rodzicami naszych dzieci i my wiemy, co dla nich jest dobre. Zmagamy się z ich chorobą od urodzenia - mówiła Anna Hejduk z Rady Rodziców.

Uchwały w styczniu przyjęto niejednogłośnie. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski poinformował jednak, że po spotkaniu z rodzicami podjął decyzję o przeprowadzeniu w najbliższym czasie badań dzieci przez specjalistów z przychodni pedagogiczno-psychologicznej, po których przedstawią opinię, czy proponowane zmiany nie odbiją się negatywnie na uczniach. - Z tej opinii będą wynikać dalsze decyzje - mówił Lubawski.

Podczas sesji Rady Miasta w czwartek 15 marca 2018 r. wiceprezydent Andrzej Sygut przedstawił przygotowaną przez specjalistów opinię, z której wynika, że przeprowadzenie zmian nie wpłynie negatywnie na uczniów.

Część rajców wyraziła wątpliwość co do fachowości tego dokumentu. Szefowa klubu radnych PO Agata Wojda podkreśliła, że jest ogromnie zawiedzona, ponieważ "ekspertom i fachowcom na wystawienie diagnozy wystarczył jeden dzień, a dokładnie kilkudziesięciominutowa wizyta w szkole i rozmowa z 3-4 uczniami". "Opinia miała rozwiać nasze wątpliwości, w moim przypadku zadziałała zupełnie odwrotnie" - dodała.

- Tę opinię tworzyli ludzie, którzy z takimi dziećmi pracują od kilkudziesięciu lat. Jeżeli mamy fachowców, przedmiot badania jest, jaki jest, ja nie mam prawa kwestionować wiarygodności tego dokumentu - argumentował Sygut.

Za przyjęciem uchwały o reorganizacji SOSW nr 1 głosowało 13 radnych, przy 10 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się.

W czwartek (15.03) radni przejęli również uchwały dotyczące m.in. likwidacji XI Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Technikum nr 10 w Kielcach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.