PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Rusza Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej

  • PAP/AT    21 kwietnia 2016 - 08:26
Kielce: Rusza Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej

Podczas warsztatów, których cykle odbędą się w każdym z powiatów regionu, będzie można poznać metodologię oraz narzędzia edukacyjne i animacyjne (fot.wrota-swietokrzyskie.pl)

• Warsztaty dla animatorów kultury, konkurs grantowy i budowanie lokalnych koalicji inicjujących kulturotwórcze przedsięwzięcia - to cele Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej.
• Zaplanowany na trzy lata projekt będzie realizował Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Konferencję inaugurującą przedsięwzięcie zaplanowano na piątek. Projekt będzie realizowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury (NCK), w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

"Misją przedsięwzięcia jest promocja edukacji kulturowej, z naciskiem na słowo kulturowa, a nie jak było to do tej pory kulturalna czy artystyczna" - podkreśliła wicedyrektor WDK, Małgorzata Michałowska-Wójcik.

Jak wyjaśniała, edukacja kulturowa stawia sobie za cel nie tylko zachęcenie do wizyty z teatrze, filharmonii, czy naukę rozumienia działa sztuki, ale przede wszystkim przygotowuje do "aktywnego uczestnictwa". "Zmienia odbiorcę, w człowieka, który tworzy - widz staje się współtwórcą pewnych zdarzeń. To szczególnie ważne w edukacji dzieci i młodzieży, bo rozwija cenne postawy. Uczy krytycznego myślenia, kreatywności, innowacyjnego działania, pracy w zespole. To bardzo cenne w dzisiejszych czasach umiejętności" - zauważyła Michałowska-Wójcik.

Projekt Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej jest skierowany do nauczycieli, pedagogów szkolnych, bibliotekarzy, instruktorów domów kultury, pracowników muzeów, animatorów z organizacji społecznych i niezrzeszonych aktywistów, którzy chcą działać na rzecz lokalnego środowiska. Chodzi o ich wparcie w działaniach edukacyjno-animacyjnych.

Podczas warsztatów, których cykle odbędą się w każdym z powiatów regionu, będzie można poznać metodologię oraz narzędzia edukacyjne i animacyjne. O tym, jak wykorzystać w pracy animatora m.in. teatr, film, fotografię, sztukę współczesną, nowe media - by uczynić inicjatywy bardziej atrakcyjnymi dla młodych odbiorców - opowiedzą uznani w Polsce edukatorzy.

Uczestnicy przedsięwzięcia będą też mogli sprawdzić się w działaniu - przekuć swoje pomysły w konkretne projekty i je zrealizować. Podczas zajęć dowiedzą się jak zdiagnozować potrzeby lokalnych społeczności, jak opracować projekt i przygotować wniosek o wsparcia finansowe swojej inicjatywy.

fot.wdk-kielce.pl

Uczestnicy otrzymają też możliwość udziału w konkursie grantowym. Najlepsze pomysły otrzymają maksymalnie 15 tys. zł dotacji na ich realizację. W 2016 r. na ten cel zostanie przeznaczonych 75 tys. zł w kolejnych latach - po 150 tys. zł.

O pieniądze będą mogli się starać przedstawiciele lokalnych koalicji, które będą tworzone przez współpracujących ze sobą reprezentantów środowisk związanych z edukacją, kulturą i samorządem. Stworzenie takich trwałych koalicji, jest jednym z celów projektu.

W tym roku projekt będzie realizowany dla powiatów kieleckiego, ostrowieckiego, buskiego i jędrzejowskiego, a w kolejnych dwóch latach - w pozostałych powiatach regionu. W każdym cyklu zajęć będzie mogło brać udział ok. 80 osób.

W ramach przedsięwzięcia będzie przeprowadzona też diagnoza stanu kultury w województwie świętokrzyskim. "Chcemy wyłonić wszystkie podmioty działające w obszarze animacji i edukacji, stworzyć bazę danych by ułatwić kontakt między podmiotami i wyłonić najlepszych edukatorów, na których warto się wzorować. Dobre praktyki będą opisane na stronie internetowej projektu" - podkreśliła Michałowska-Wójcik.

Całkowita wartość projektu to 1 mln 108 tys. zł. 277 tys. zł z tej kwoty pochodzi z budżetu województwa, a 831 tys. zł z dotacji NCK.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.