PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce upamiętnią żydowskiego lekarza

  • PAP    28 czerwca 2011 - 09:16

O nadanie imienia dr. Mojżesza Pelca – wybitnego lekarza, społecznika, radnego i majora WP – rondu przy dawnej synagodze w Kielcach wystąpiło do władz miasta Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Prezydent Kielc deklaruje, że poprze pomysł w radzie miejskiej.

„Dr Pelc (1888-1941) był w przedwojennych Kielcach zwornikiem polskiej i żydowskiej społeczności miasta, dzięki któremu obie tworzyły wspólnotę kielczan” – napisał w piśmie do prezydenta Kielc prezes stowarzyszenia Bogdan Białek.

Przypomniał, że w jednym z wyburzonych w tych dniach – w związku z modernizacją układu komunikacyjnego – budynków koło synagogi mieścił się podczas II wojny żydowski szpital, którym kierował właśnie Pelc.

Prezydent Wojciech Lubawski (zabierz głos/oceń prezydenta) ocenił, że Mojżesz Pelc był „bardzo zacnym” człowiekiem, dlatego Kielce chcą upamiętnić jego osobę. Zapewnił, że poprze pomysł w radzie miejskiej, która będzie podejmować decyzję w tej sprawie.

Mojżesz Pelc przybył do Kielc po wojnie z bolszewikami w 1920 r. jako lekarz 4. Pułku Piechoty Legionów, był zaprzyjaźniony z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Wkrótce został dyrektorem Szpitala Żydowskiego (obecnie im. św. Aleksandra). Po wkroczeniu do Kielc w 1939 roku wojsk niemieckich, wyznaczony przez okupanta na prezesa Judenratu, szybko zrezygnował z tej funkcji i objął stanowisko dyrektora szpitala w getcie.

Niemcy zwali go – z racji jego postawy życiowej – „der stolze Jude” (dumny Żyd). Aresztowany przez Gestapo w czerwcu 1941 r., w lipcu został wywieziony do Auschwitz, gdzie skierowano go do karnej kompanii. Zginął 8 września 1941 r. zamordowany przez esesmana.

Według Janusza Pelca – syna Mojżesza – podczas II wojny majora armii angielskiej a później emerytowanego generała, jego ojciec był uznawany w Kielcach za miejscowego pioniera nowoczesnej medycyny, lekarza-filantropa i opiekuna.

Sam natomiast zaliczał siebie do „zasymilowanego odłamu społeczeństwa żydowskiego wyznania mojżeszowego”.

16 września 2000 roku kielczanie uczcili pamięć Mojżesza Pelca dedykując mu pamiątkową tablicę wmurowaną w holu Szpitala Miejskiego. Prof. Marta Meducka z Kieleckiego Towarzystwa Naukowego powiedziała wówczas: „Dr Mojżesz Pelc łączył w swoim życiu humanizm człowieka przez wielkie C, kulturę i wiedzę Europejczyka, patriotyzm Polaka i godność Żyda”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Krzysiek, 2011-06-28 15:41:47

    Przeciw takim Żydom nie mam nic do zarzucenia,kiedy czuje się polskim patriotą i nie działa ,posługując się kłamstwem ,tak jak Gross,albo Kosiński.
  • Horror, 2011-06-28 14:18:55

    Co za roznica czy lekarz jest Zydem czy katolikiem ? Najwazniejsze, ze byl Polakiem, chyba o to nam wszystkim chodzi ?