PARTNER PORTALU
  • BGK

Kieleckie przedszkolaki segregują odpady

  • PAP    14 grudnia 2010 - 14:46
Kieleckie przedszkolaki segregują odpady

Przedszkole Samorządowe nr 3 w Kielcach zwyciężyło w konkursie Ministerstwa Środowiska dotyczącym nauki właściwego segregowania śmieci.
Dzieci podczas lekcji, którą we wtorek przeprowadził wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk udowodniły, że potrafią rozróżniać odpady i wkładać je do odpowiednich pojemników

Podczas zajęć pięciolatki powiedziały gościowi, że przyroda to "góry, morze i lasy". Tłumaczyły, że niektóre odpady trzeba wrzucać do kolorowych pojemników "żeby było czysto, a ludzie i zwierzęta mogli oddychać czystym powietrzem". Razem z wiceministrem segregowały zgromadzone plastikowe opakowania, szklane butelki i gazety.

W konkursie edukacji ekologicznej maluchów pt. "Bohaterskie Skrzatki segregują odpadki" wzięło udział ponad 200 przedszkoli z całej Polski. Jego celem było kształtowanie u przedszkolaków proekologicznych postaw i krzewienie kultury ekologicznej w przedszkolach i domach rodzinnych dzieci. Projekt kieleckiego przedszkola "Dobre rady na odpady, czyli jak dbać o naszą planetę?" zakładał cykl tygodniowych zajęć dla grupy pięciolatków.

Jak tłumaczyły nauczycielki Monika Serwińska i Marzena Ornowska, na początku dzieci gromadziły w przedszkolnej sali, w specjalnie przygotowanych pojemnikach odpady. Potem odbyło się pasowanie dzieci na małych strażników przyrody - otrzymały odznaki "Ekolaczka".

Podczas zabaw ruchowych i muzycznych maluchy uczyły się rozpoznawać różne materiały odpadowe, wykorzystywały: gazety, szklane i plastikowe butelki, zakrętki do butelek, puszki. Rozmawiały z pedagogami o sposobie wykorzystania odpadów, zastanawiały się czy zaśmiecona Ziemia jest chora i czy wszystkie śmieci muszą być wywożone na wysypisko.

Powstały prace plastyczne dotyczące segregowania śmieci i konieczności dbania o przyrodę. Dzieci z materiałów wtórnych robiły także zabawki np. zwierzęta ze ścinków gazet, samolot z butelki, instrumenty muzyczne. Przedszkolaki poznały także regulamin postępowania wobec przyrody. Podczas wycieczek, obserwowały czy mieszkańcy osiedla Barwinek - gdzie mieści się przedszkole - dbają o środowisko, wrzucały też odpady do pojemników stojących niedaleko placówki.

Wiceminister Błaszczyk podkreślił, że jeżeli segregowania śmieci wejdzie dzieciom w nawyk, to stanie się to dla nich normalne w dorosłym życiu. - To przedszkole nie tylko segreguje śmieci, ale ma także podpisaną umowę na ich odbiór, czyli praca wychowawców nie pójdzie na marne.(...) Wydaję się, iż mądrość propagowana tutaj dla najmłodszych przyniesie takie efekty, że będziemy kiedyś mogli mówić o Polsce czystej i bezpieczniej środowiskowo - dodał.

Wiceminister zauważył też, iż w każdej zmianie legislacyjnej proponowanej przez resort środowiska jest mowa o edukacji ekologicznej. "Będziemy przedstawiać społeczeństwu możliwości zmian w zakresie postaw ekologicznych" - podkreślił Błaszczyk.

Podczas spotkania wiceministra z przedszkolakami nakręcono film - materiał będzie wykorzystany w projektach edukacji ekologicznej dzieci i dorosłych. Kielecki przedszkole za zwycięstwo w konkursie otrzymało sprzęt multimedialny, a przedszkolaki nagrodzono grami edukacyjnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.