PARTNER PORTALU
  • BGK

Klaster budownictwa w Częstochowie

  • PAP    10 maja 2011 - 16:21
Klaster budownictwa w Częstochowie

Porozumienie powołujące regionalny Klaster Budownictwa i Infrastruktury "Budosfera" zawarło we wtorek ponad 40 podmiotów z branży budowlanej w Częstochowie.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie. W skład klastra weszły też jednostki naukowe, uczelnie oraz jednostki samorządu gospodarczego, firmy i przedsiębiorstwa związane z szeroko rozumianą branżą budownictwa i infrastruktury, a także instytucje finansowe.

- Mamy ogromny potencjał, by w branży budowlanej funkcjonować na światowym poziomie. Współpraca podmiotów wchodzących w skład klastra znacznie ułatwia osiągnięcie tego poziomu - powiedział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk (zobacz notowania prezydenta).

Czytaj też: Klastry sposobem na drugie życie SSE

Klaster to skoncentrowana grupa przedsiębiorstw, instytucji i organizacji powiązanych siecią zależności, która poprzez skupienie szczególnych zasobów pozwala osiągnąć tym przedsiębiorstwom trwałą przewagę konkurencyjną.

"Budosfera" ma zapewnić małym i średnim przedsiębiorcom lepszą pozycję w negocjacjach i współpracę z dużymi, silnymi firmami. Przede wszystkim pozwoli im lepiej dostosowywać się do specyfiki współczesnej gospodarki, a zwłaszcza oczekiwań klientów, odbiorców czy inwestorów.

Czytaj też: Samorządy polubiły klastry

Wśród sygnatariuszy porozumienia znalazły się m.in. uczelnie (np. Politechnika Częstochowska i Akademia Polonijna w Częstochowie), gmina Częstochowa, Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Katowicach, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, a także agencje nieruchomości i pracownie architektoniczne oraz kancelarie prawne.

Klaster ma przede wszystkim integrować częstochowskie firmy. Na początek zostanie przygotowana zbiorcza, kompleksowa oferta podmiotów wchodzących w jego skład, w różnych wersjach językowych. Później firmy tworzące klaster mają realizować konkretne inwestycje w formie konsorcjum.

Zintegrowane w klastrze podmioty mają też prowadzić wspólną działalność edukacyjną, szkoleniową i ekspercką w zakresie innowacyjności, energooszczędności, efektywności energetycznej, ekologii i odnawialnych źródeł energii. Nadzór nad realizacją celów i działań będzie pełnić rada klastra, złożona z kierowników wszystkich skupionych w nim jednostek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wozny, 2011-05-10 16:52:52

    Wyjazd w kierunku Czestochowy? Dlaczego nie? jeżeli sie da,nawet jutro! Biznes jest biznes.