PARTNER PORTALU
 • BGK

Klasy mundurowe: Uczniowie będą uczyć się podstaw wojskowości

 • PAP/AT    17 sierpnia 2017 - 06:14
Klasy mundurowe: Uczniowie będą uczyć się podstaw wojskowości
Wstępne założenie jest takie, że szkoła przez dwa lata będzie prowadziła zajęcia teoretyczne (fot.mon.gov.pl/mjr Robert Siemaszko/CO MON)

Od września 2017 r. w szkołach rusza pilotażowy program skierowany do 55. klas mundurowych w całej Polsce. Uczniowie będą poznawali podstawy wojskowości w oparciu o minimum programowe oparte na szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej.
MON obiecuje uczniom klas mundurowych bonusy, które pomogą im we wstępowaniu do armii. Także amunicję do strzelania - informuje "Rzeczpospolita".

Od września rusza pilotażowy program skierowany do 55. klas mundurowych w całej Polsce. Uczniowie będą poznawali podstawy wojskowości w oparciu o minimum programowe oparte na szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wstępne założenie jest takie, że szkoła przez dwa lata będzie prowadziła zajęcia teoretyczne. Co tydzień uczniowie takich klas poświęcą na naukę przedmiotów związanych ze szkoleniem wojskowym godzinę lub dwie. Dodatkowo na koniec roku szkolnego organizowana będzie dla nich przy wsparciu organizacji proobronnych lub wojska zielona szkoła - czytamy w dzienniku. Pomoże to w późniejszym zaciągnięciu się do armii.

Jak podaje gazeta, resort obrony narodowej planuje także przekazać do klas mundurowych uczestniczących w programie pilotażowym kilkadziesiąt tysięcy amunicji do karabinków Kałasznikowa. Szkoły uczestniczące w programie dostaną je za darmo. Amunicja ta zostanie wykorzystana w czasie ćwiczeń strzeleckich.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że pochodzi ona z magazynów wojskowych, ale niebawem skończy się jej ważność. "Zamiast ponosić koszty jej utylizacji, można ją wykorzystać do szkolenia strzeleckiego" - usłyszeli dziennikarze "Rz" w resorcie obrony narodowej.

MON zakłada, że w przyszłości w każdym powiecie powstanie co najmniej jedna klasa mundurowa. Teraz w całym kraju uczy się w nich 57 tys. uczniów - czytamy w "RP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • nabojek, 2017-08-17 12:21:08

  Do Antoni: Masz rację. I tobie też.
 • Antoni, 2017-08-17 09:20:47

  byłoby lepiej dla WSZYSTKICH, gdyby uczniów zaczęto uczyć podstaw myślenia (w tym logicznego, krytycznego i niezależnego), oraz argumentacji i dyskusji - bo to są największe DEFICYTY w polskiej edukacji w 21 wieku, które wpłyną na naszą przyszłość ....