PARTNER PORTALU
  • BGK

Klasy mundurowe z nowym programem nauczania

  • Włodek Kaleta    1 września 2017 - 07:21
Klasy mundurowe z nowym programem nauczania
Po zakończeniu edukacji w klasach mundurowych, uczniowie będą mogli przejść skrócone wojskowe szkolenie przygotowawcze, złożyć przysięgę i zostać żołnierzami rezerwy. /Fot.siłyzbrojne.pl/

Od 4 września br. w części polskich szkół uczniowie klas mundurowych rozpoczną nowy program edukacyjny. W całej Polsce w ok. 500 szkołach będzie go realizować blisko 50 tys. uczniów, którzy stali się oczkiem w głowie Ministerstwa Obrony Narodowej. Czego będą się uczyć młodzi ludzie zakładający na lekcje mundury?
• Młodzież ma nadzieję, że edukacja w klasie „na baczność” ułatwi im w przyszłości zdobycie zawodu wojskowego, strażaka czy marynarza.

• Program kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych z przedmiotu edukacja wojskowa będzie bardziej jednolity.

• Uczniowie odbywać będą zajęcia praktyczne w terenie, organizowane przez jednostki wojskowe i organizacje pozarządowe. Za to będą mieli szereg przywilejów.

Klasy mundurowe to nie wymysł obecnej władzy. Istnieją w Polsce od ponad dwunastu lat. Obecnie działają w ponad 200 szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju. W ostatnich latach edukowało się w nich średnio od 20 do prawie 50 tys. uczniów. Klasy mundurowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Młodzież ma nadzieję, że edukacja w klasie „na baczność” ułatwi im w przyszłości zdobycie zawodu wojskowego, strażaka czy marynarza.

Jak dotąd nie było jednak sensownych planów, jak ten ogromny potencjał uczniów w mundurach wykorzystać. Różnice w poziomie wyszkolenia w poszczególnych klasach były bardzo duże. To było zasadniczym mankamentem zdobywanej przez uczniów wiedzy wojskowej, utrudniało przygotowanie ochotników do służby w armii.

Teraz to się zmieni, klasy stały się oczkiem w głowie Ministerstwa Obrony Narodowej. MON zdecydował, że program kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych z przedmiotu edukacja wojskowa ma być bardziej jednolity, a wojskowa służba przygotowawcza dla absolwentów liceów i techników – krótsza o miesiąc. Uczniowie klas o profilu mundurowym będą mogli podczas nauki odbyć część szkolenia wojskowego.

Ujednolicenie programu nauczania

PortalSamorzadowy.pl zapytał Waldemara Zubka, dyrektora Biura ds. Proobronnych w MON, jaki jest zasadniczy cel wprowadzanego programu pilotażowego dla szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że ma on na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego.

Dotychczasowe specjalistyczne formy kształcenia w tych szkołach odbywały się w oparciu o programy autorskie, czego efektem był różny poziom wiedzy, co utrudniało przygotowanie uczniów tych klas do potencjalnej służby wojskowej.

Program obejmie cały rok szkolny klasy II i pierwsze półrocze klasy III (w technikum odpowiednio klasy III i IV). Do udziału w programie pilotażowym zgłosiły się 243 placówki z całego kraju. Ostatecznie zakwalifikowało się ponad 50 z nich.

Czytaj też: MEN: Reforma edukacji przebiega zgodnie z harmonogramem

Docelowo program ma obowiązywać we wszystkich klasach wojskowych. Uczniowie, którzy wezmą udział w programie, będą mogli po odbyciu służby przygotowawczej pozostać w rezerwie, wstąpić do zawodowej służby jako szeregowcy albo pójść na studia wojskowe.×
KOMENTARZE (2)

  • hmmm, 2017-09-01 10:01:37

    Lekcję rozpoczynać będą apelem smoleńskim ?
  • Zenon z Elei, 2017-09-01 09:37:41

    Macierewicz bierz przykład z Rosji. Po wzorce demokracji, PISowcy pojechali na Białoruś