PARTNER PORTALU
  • BGK

Klimatolubne przedszkolaki

  • lk    27 stycznia 2011 - 11:46
Klimatolubne przedszkolaki

Ruszyła kolejna edycja programu ministerstwa środowiska. Resort przeszkoli nauczycieli przedszkolnych jak uczyć dzieci postaw proekologicznych.
Uwaga – w styczniu i na początku lutego, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Przemyślu i Białymstoku, odbędą się szkolenia dotyczące zmian klimatu dla nauczycieli przedszkolnych. Ministerstwo środowiska rozpoczęło kolejną edycję ogólnopolskiego programu edukacji ekologicznej "Klimatolubne Przedszkolaki", realizowanego w ramach projektu pn. Partnerstwo dla Klimatu.

"Klimatolubne Przedszkolaki" to odpowiedź ministerstwa na zgłaszane przez pedagogów zapotrzebowanie na programy edukacyjne. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie poziomu wiedzy oraz świadomości z zakresu ochrony klimatu wśród pięciolatków i przekazanie im dobrych wzorców zachowań, m.in. oszczędzania energii oraz wody.

Program ruszył w listopadzie 2010 r. i składał się z cyklu szkoleń dla nauczycieli przedszkolnych oraz zajęć w przedszkolach poświęconych w/w tematowi.

Do końca 2010 r. w ramach projektu zrealizowano cykl 20 stacjonarnych, bezpłatnych szkoleń przygotowujących do prowadzenia ciekawych i kształcących zajęć z zakresu edukacji ekologicznej. Wzięło w nich udział łącznie 376 nauczycieli przedszkolnych.

Po sukcesie pierwszej edycji kursów, w 2011 r. planowany jest kolejny cykl szkoleniowy dla nauczycieli pracujących z pięciolatkami.  Zapraszamy do odwiedzania strony www.klimatolubneprzedszkolaki.pl i zapisywania się na szkolenia. Nauczycielom, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału w szkoleniu, ministerstwo oferuje kurs internetowy.

Zarówno byłych, jak i przyszłych uczestników szkoleń, zachęcamy do realizacji ekologicznych zajęć według scenariuszy proponowanych w programie. Konspekty lekcji poświęconych tematyce zmian klimatu, oszczędzania energii oraz wody są dystrybuowane podczas szkoleń oraz zamieszczone na stronie internetowej  poświęconej projektowi.

Przypomnijmy, że w 2010 r. w ramach projektu odbył się również cykl zajęć pokazowych w wybranych przedszkolach. Poprowadzili je trenerzy Fundacji Nasza Ziemia. Podczas zajęć  5-latki  dowiedziały się m.in. co to są zmiany klimatu,  jak można im zapobiegać na co dzień  oraz  jaki jest ich wpływ na środowisko i  ludzi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.