PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopot z podręcznikami dla niewidomych

  • GK    29 listopada 2011 - 10:42
Kłopot z podręcznikami dla niewidomych

Rzecznik praw obywatelskich wystąpiła do minister edukacji narodowej w sprawie zmiany zasad zamawiania i finansowania druku podręczników dla uczniów niewidomych.
Jak informuje biuro rzecznika w ostatnim czasie nastąpiła zmiana obowiązujących dotychczas zasad zamawiania i finansowania druku podręczników dla uczniów niewidomych.

„Zgodnie z art. 71d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty podręczniki szkolne dla uczniów niewidomych dofinansowywane są z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Brak powyższej formy finansowej pomocy oznaczałby, że większość niewidomych uczniów nie mogłaby sobie pozwolić na zakup niezbędnych do nauki książek. Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło zasady przyznawania dofinansowania podmiotom drukującym podręczniki przenosząc część wynikających z tego obowiązków na gminy. Nauczyciele oraz rodzice uczniów niepełnosprawnych nie kwestionują samej zasadności wprowadzenia zmian, zwracają jednak uwagę na fakt, że nie zostały one odpowiednio przygotowane” – czytamy w stanowisku RPO.

Według rzecznika podstawowym zarzutem, jaki podnoszą uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele pracujący z niewidomymi dziećmi jest to, że przed wprowadzeniem reformy nie została zabezpieczona odpowiednia pula podręczników, z których uczniowie mogliby korzystać w okresie przejściowym. Jak wynika z relacji zainteresowanych osób rozstrzygnięcie przetargów zorganizowanych na nowych zasadach miało nastąpić w październiku, dotacje zaś powinny zostać wykorzystane do 15 grudnia 2011 r.

Oznacza to, że uczniowie niewidomi otrzymają podręczniki dopiero w drugim semestrze roku szkolnego 2011/2012. „Taka sytuacja budzi wątpliwości z punktu widzenia zasady równego dostępu do nauki, utrudnia bowiem niepełnosprawnym dzieciom zdobywanie wiedzy” – argumentuje biuro RPO.

Dlatego rzecznik zwróciła się do ministerstwa z prośbą o udzielenie wyjaśnień w tej sprawie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Saxofonista, 2011-11-29 11:19:48

    teraz sie cos na pewno ruszy w tej sprawie.