PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopotliwa edukacja niepełnoletnich

  • GK    21 marca 2012 - 07:31
Kłopotliwa edukacja niepełnoletnich

Osadzeni w zakładach karnych i aresztach, którzy ukończyli gimnazjum będą mogli kontynuować naukę na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Taką m.in. regulację przewiduje rozporządzenie ministra edukacji, które określa przypadki, w jakich do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 lat, a w przypadku uczestników Ochotniczych Hufców Pracy oraz osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych – 15 lat.

Dotyczy to m.in. osób, które mają opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową, w szczególności małoletnich matek, które nie mogą uczęszczać do szkoły dla młodzieży. Dokument wspomina również o osobach, które mają opóźnienie w kształceniu przez długotrwałą chorobę, rekonwalescencję lub konieczność korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem obowiązek nauki na kursie zawodowym będzie mogła realizować osoba , która ma opóźnienie w cyklu kształcenia w związku z długotrwałą chorobą i rekonwalescencją lub zabiegami rehabilitacyjnymi. Dotyczy to także osób ze schorzeniem, które uniemożliwia podjęcie nauki zawodu w charakterze młodocianego pracownika oraz młodocianych matek.

Projekt wprowadza również możliwość realizowania na kwalifikacyjnych kursach zawodowych obowiązku nauki przez osoby, które ukończyły gimnazjum i przebywają w zakładach karnych lub aresztach śledczych.

– To rozstrzygnięcie jest szczególnie istotne w kontekście działań resocjalizacyjnych prowadzonych w ośrodku odosobnienia, w których praca i nauka odgrywają ważną rolę – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.