PARTNER PORTALU
  • BGK

Kluzik-Rostkowska: jestem wielką zwolenniczką małych szkół

  • PAP    4 maja 2015 - 18:01
Kluzik-Rostkowska: jestem wielką zwolenniczką małych szkół
(fot. men.gov.pl)

Jestem wdzięczna wszystkim organizacjom, które decydują się na przejmowanie małych szkół - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
Szefowa resortu edukacji przypomniała, że subwencja oświatowa, którą rząd przekazuje na uczniów to 40 mld zł, część kosztów ponoszą także samorządy. "Są samorządy bogate, które mogą dołożyć do dobrych szkół i samorządy mniej zasobne, które nawet, gdyby wyłożyły 80 proc. swoich środków to i tak będzie problem" - mówiła minister podczas debaty o finansowaniu oświaty na Europejskim Kongresie Samorządów. Obraduje on od poniedziałku (4 maja) w Krakowie.

Dodała, że w ciągu dziesięciu lat ubyło 1 mln uczniów (23 proc.) i 11 proc. nauczycieli. "Jestem wielką zwolenniczką małych szkół, zwłaszcza podstawowych. Rzeczywiście, jeżeli przyglądamy się np. przemocy rówieśniczej, to ona w małych szkołach nie występuje" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Minister podkreśliła podczas debaty, że nie można stawiać sprawy tak, że "rząd jest zły, bo daje za mało pieniędzy, a samorządy są złe, bo likwidują szkoły". "Samorządy są czasem bez wyjścia, bo nie mają na te szkoły finansowania" - mówiła. "Szczęśliwie mamy od kilku lat zapis w ustawie, który pozwala na przekazanie szkoły liczącej mniej niż 70 uczniów (). Jeśli szkoła pracuje nie w oparciu o kartę nauczyciela, łatwiej ją utrzymać" - dodała.

"Jestem wdzięczna wszystkim tym organizacjom i instytucjom, które wiedząc, że nie będzie łatwo, decydują się na przejmowanie małych szkół. To jest korzystne dla społeczności lokalnych, dla uczniów i nauczycieli" - podkreśliła Kluzik-Rostkowska.

Nowe prawo w dwa lata

Według szefowej resortu edukacji "nie uciekniemy przed zbudowaniem nowej ustawy dedykowanej szkole i nauczycielom". "Trzeba zbudować nowe prawo" - mówiła Kluzik-Rostkowska.

Jak powiedziała PAP potrzeba na to około dwóch lat. "Dlatego proszę związki zawodowe, żeby nie rozmawiać o tym w kampanii. Po wyborach należy usiąść i porozmawiać o nowej ustawie, która zdefiniuje prawa i obowiązki nauczyciela, czas pracy, rolę dyrektora, rodziców i całej szkoły, która przedefiniuje stopnie awansu" - dodała.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poseł Piotr Zgorzelski (PSL) mówił, że szkoła w małych miejscowościach jest często centrum życia wsi, zaś próba jej likwidacji jest odbierana przez społeczność lokalną w kategorii krzywdy. "To są zupełnie skrajne poziomy emocji, kiedy likwidujemy szkoły w mieście niż kiedy likwidujemy szkoły na wsi. Oprócz tego, że szkoła to serce wsi, często jest tam też wielopokoleniowy, emocjonalny związek z tym miejscem" - mówił poseł.

Małe szkoły powinny istnieć

"Istnienie małych szkół ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju demokracji i naszego państwa. Dyrektor szkoły, w której jest do stu uczniów doskonale zna każdego z nich i ich rodziców. Tam problemy wychowawcze nie istnieją. One zaczynają się w dużych skupiskach" - dodał Zgorzelski.

Paweł Tomczak ze Związku Gmin Wiejskich RP mówił, że finansowanie oświaty stanowi czasem aż 60 proc. budżetu gminy i nikt nie podejmuje pochopnie decyzji, które dotyczą szkół. "Ostatnią rzeczą, którą wykona odpowiedzialny wójt jest likwidacja szkoły, jednakże w sytuacji niżu demograficznego i ograniczonych finansów często za dużego wyboru nie ma. Są alternatywy np. przekazywanie szkół organizacjom pozarządowym, ale kiedy słyszymy, że jest to prywatyzacja oświaty, to jest nieporozumienie. To jest uspołecznienie" - mówił Tomczak.×
KOMENTARZE (2)

  • olo, 2015-05-05 10:23:32

    Mamy takie małe szkoły - 28 uczniów i zatrudnionych 12 nauczycieli. marzenie pani minister się spełniło.
  • gos, 2015-05-05 06:58:49

    Małe gminy powinny być łączone z ościennymi bo tam wydatki na swoje utrzymanie dochodzą do 20% budżetu, a tak naprawdę to jest "towarzystwo wzajemnej adoracji" do którego dochodzi socjal, bo wydatki socjalne dochodzą też do 20% budżetu.