Kluzik-Rostkowska: podwyżki dla nauczycieli już były, czas na innych

O podjęcie decyzji w sprawie możliwości wspólnych rozmów z MEN zaapelowała minister edukacji do przedstawicieli ZNP.
Kluzik-Rostkowska: podwyżki dla nauczycieli już były, czas na innych
Minister Edukacji i związkowcy są na razie daleko od porozumienia - fot.mat.prasowe

Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała, by związkowcy w ciągu tygodnia zdecydowali, czy są w stanie dyskutować o problemach oświaty, mając świadomość, że w 2016 r. nie są możliwe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.

Czy są w stanie porozmawiać o sprawach ważnych z punktu widzenia uczniów, rodziców i nauczycieli, czy postulaty płacowe są dla nich najważniejsze i bez poruszania tego tematu nie podejmą żadnych innych rozmów.

Szefowa MEN ponownie podkreśliła, że ze względu na brak środków w budżecie państwa na 2016 r. na podwyżki dla nauczycieli, rozmowa na ten temat w sposób odpowiedzialny nie jest możliwa.

Czas na podwyżki dla innych grup zawodowych

Jak dodała na budżet państwa trzeba patrzeć całościowo, a są w nim ujęte osoby, które nie miały szans na podwyżkę przez ostatnie osiem lat.

Nauczyciele otrzymali założone w 2007 r. 50-procentowe podwyżki. Minister podkreśliła, że widzi wspólną płaszczyznę do dialogu ze związkami na temat przyszłości ustawy o systemie oświaty.

Kolejny temat, który resort jest gotowy podjąć to studium przypadków dotyczące likwidacji szkół, które pomoże zdiagnozować ewentualne błędy systemowe.

Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała dyskusję ponad podziałami politycznymi na temat rozwiązań, które zawsze będzie można zaimplementować jako korzystne dla systemu polskiej edukacji. Zaapelowała do Związku Nauczycielstwa Polskiego o odpowiedź w najbliższych dniach, czy powrócą do tej formuły dyskusji, czy obstają przy żądaniach płacowych.

Związkowcy chcą rozmawiać o wynagrodzeniach

Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński zaznaczył, że związkowcy chcą rozmawiać, ale na temat swoich wcześniej zgłaszanych postulatów, w tym m.in. o wynagrodzeniach nauczycieli, odpowiedzialności JST za oświatę, przekazywaniu szkół oraz nadzoru pedagogicznego.

Na spotkaniu w gmachu MEN obecni byli również wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki oraz wiceprezes Zarządu Głównego ZNP Grzegorz Gruchlik i członek Zarządu Głównego ZNP Ewa Ziółkowska.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie minister edukacji narodowej, skierowane 17 lipca do trzech reprezentatywnych związków zawodowych. Jedynie ZNP odpowiedziało na tę inicjatywę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wielka szkoda, że sprawami oświaty i nauczycieli zajmuje się osoba nie mająca nic wspólnego ze szkolnictwem. Przypominam sobie sytuację przed Świętami Bożego Narodzenia, najpierw p. minister zwraca się do rodziców, tym samym wywołując niezdrowy "poszum", następnie do nauczycieli- to tak ma...ło profesjonalne; zatem, o szacunku do nauczycieli, a co dopiero o podwyżkach nie może być mowy- nie zasługujemy na odpowiednie wynagrodzenie- zdaniem p. minister. Wielka szkoda, że te nasze pensje to brutto. Poniesione koszty na studia oraz 3x studia podyplomowe płaciłam jako netto, z własnej kieszeni, przepraszam- z zaciągniętych pożyczek Pozdrawiam rozwiń

Nauczycielaka, 2015-09-07 20:01:46 odpowiedz

W naszej gminie też zarzucano nauczycielom, że pracujemy mało, wprowadzono nawet zeszyt do rozliczania godzin(!), szybko się wycofali... a były tam tylko godziny spędzone w szkole o pracy w domu i dokształcaniu na własny koszt nikt nie mówi. Wielokrotnie pracujemy z całymi rodzinami, bo środowisko n...iewydolne...Zatem bardzo proszę nie ubliżać nauczycielom, tylko doceniać tych, którzy kształcą i wychowują przyszłość narodu. Mam 15 lat pracy, wykształcenie uniwersyteckie,mianowanie, kwalifikacje do nauczania w szkole (trzy przedmioty) i przedszkolu (o rozmaitych kursach nie wspomnę) i zarabiam na rękę ok 1900 (z dodatkami) i co na to Pani Minister? A ja trwam, bo kocham to co robię i zależy mi na tych dzieciach. rozwiń

Kate, 2015-08-13 10:47:28 odpowiedz

Ta kobieta nienawidzi tych, których reprezentuje. Jej wypowiedzi to same banały i bzdury. Chorągiewka na wietrze.

wika, 2015-08-12 20:43:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE