PARTNER PORTALU
 • BGK

Kluzik-Rostkowska: w kieszeniach rodziców zostanie 800 mln zł rocznie

 • PAP    13 maja 2015 - 18:05
Kluzik-Rostkowska: w kieszeniach rodziców zostanie 800 mln zł rocznie
Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska (fot. premier.gov.pl)

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała w środę (13 maja) w Łodzi, że rodzice nie wiedzą, że jeśli mają dzieci w klasie pierwszej, drugiej, czwartej szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjalnej, to nie będą musieli wydać pieniędzy na podręczniki.
Minister przyjechała do Łodzi na spotkanie z nauczycielami i dyrektorami szkół. Przed jego rozpoczęciem w rozmowie z dziennikarzami przypomniała, że w ub. roku przeszła przez parlament ustawa, która na nowo reguluje rynek podręczników.

"Końcowy efekt zobaczymy w roku 2017, czyli w momencie, kiedy wszystkie klasy szkoły podstawowej i wszystkie klasy gimnazjum będą miały podręczniki darmowe" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Dodała, że w nadchodzącym roku szkolnym w podstawówkach darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas pierwszych i drugich. Na każdego ucznia klas czwartych ministerstwo wyda natomiast 140 zł dotacji z przeznaczeniem na podręczniki. O tym, jakie to będą podręczniki, będą decydowały szkoły. Podobnie ma być z książkami do pierwszej klasy gimnazjum. W tym przypadka dotacja wyniesie 250 zł na jednego ucznia.

Rodzice nie muszą się martwić o podręczniki

"Suma jest wyższa dlatego, że przedmiotów obowiązkowych jest więcej. Jestem jednak bardzo zaniepokojona, że rodzice w Polsce nie wiedzą, że jeśli mają dzieci w klasie pierwszej, drugiej, czwartej szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjalnej, to nie muszą się martwić. Nie będą wydawać pieniędzy na podręczniki, bo podręczniki będą czekały na ich dzieci w szkołach" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Dodała, że resort rozważa przygotowanie i przekazanie do szkół plakatów z informacjami dla rodziców o darmowych podręcznikach. Poinformowała też, że po zakończeniu bieżącego roku szkolnego ministerstwo będzie pytało nauczycieli klas pierwszych o to, jak im się pracowało z ujednoliconym, darmowym podręcznikiem, który wprowadzono we wrześniu ub. roku.

"Póki co opinie na ten temat są zwykle dobre. Oczywiście jedni są bardziej zadowoleni, inni mniej. Mogę jednak powiedzieć z całą pewnością, że dzięki tej zmianie w kieszeniach rodziców w roku 2014 zostało 120 mln zł. Docelowo będzie to kwota na poziomie 800 mln zł rocznie. Myślę, że to na tyle pokaźna suma, że zostanie przez rodziców zauważona" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Przemoc w szkołach

Minister odniosła się też do problemu przemocy w szkołach. Jej zdaniem, wbrew powszechnej opinii, występuje on najczęściej nie w gimnazjach, a w szkołach podstawowych - w gimnazjach akty przemocy mają jednak charakter powtarzalny. Zdaniem Kluzik-Rostkowskiej w walce z tym problemem bardzo ważne jest wczesne reagowanie.

"Najważniejszy jest sam początek. Bardzo dobrze, jeżeli nauczyciel wie i potrafi sobie poradzić z sytuacjami, w których istnieje zagrożenie jakąkolwiek formą przemocy. Jeśli poradzi sobie na początku, to jest znaczne prawdopodobieństwo, że te akty nie będą się powtarzały" - mówiła Kluzik-Rostkowska.

Dodała, że w walce z przemocą nauczyciele mają pełne prawo wymagać wsparcia od ministerstwa, które współpracuje m.in. z fundacją "Dzieci Niczyje", zajmującą się takimi sprawami.

"Każdy nauczyciel, który widzi, że jest jakiś problem w klasie, powinien się do nas zgłosić. Profesjonaliści są w stanie mu pomóc" - zapewniła minister.

Podczas spotkania minister podziękowała też nauczycielom za to, że Polska znalazła się na 11. miejscu w globalnym rankingu szkół, sporządzonym przez OECD.

"Mamy się z czego cieszyć. Badania oceniają umiejętność wykorzystania wiedzy ścisłej, głównie matematyki. Miały pokazać, czy uczeń potrafi korzystać z wiedzy teoretycznej. Okazuje się, że tak dobrze uczymy polskie dzieci, że potrafią z niej korzystać" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

W rankingu pierwszych pięć miejsc - na 76 pozycji - zajęły kraje azjatyckie. Badanie oparto na wynikach testów 15-latków z matematyki i nauk ścisłych. Ranking opisał w środę portal BBC News.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Gosc, 2015-05-16 11:42:41

  Do piotr: Oni wszyscy tylko obiecuja i piernicza farmazony
 • piotr, 2015-05-14 09:23:51

  Moje dziecko jest w drugiej klasie szkoły podstawowej . Przez dwa lata kupowałem podręczniki i do trzeciej klasy też kupie bo sie darmowe nie należą. Dziękuję pani minister ,za łaskę!