PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie inwestują w uczniów klas kolejowych

  • pt    5 września 2017 - 13:04
Koleje Mazowieckie inwestują w uczniów klas kolejowych
Koleje Mazowieckie wspierają rozwój szkolnictwa zawodowego (fot.mazowieckie.com.pl)

Koleje Mazowieckie współpracując ze szkołami zawodowymi starają się niwelować lukę pokoleniową w zawodach związanych z kolejnictwem, ale też odbudować prestiż zawodu kolejarza.
• Koleje Mazowieckie wspierają rozwój szkolnictwa zawodowego.

• KM współpracują z trzema szkołami średnimi, fundując m.in. stypendia dla uczniów.

• Z dawną Kolejówką w Warszawie spółka jest związana od 2006 r., kiedy to objęła patronat nad klasą o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Koleje Mazowieckie to spółka, która jako pierwsza podjęła współpracę na zasadzie patronatu, w ramach którego uczniowie klasy technik elektroenergetyk transportu szynowego w warszawskim Zespole Szkół im. Stanisława Wysockiego, dawnej Kolejówce, mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych odbywanych w Sekcjach Napraw i Eksploatacji Taboru.

Tak samo jest w  przypadku dwóch pozostałych szkół współpracujących z KM: Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu oraz Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Najlepsi uczniowie mogą także starać się o stypendium przekazywane przez przewoźnika. Od tego roku uczeń, który osiągnie średnią przynajmniej 3,5, może być objęty programem stypendialnym. Jest to, poza prowadzonymi przez spółkę kursami na licencję i świadectwo maszynisty, jedno z działań podjętych przez Koleje Mazowieckie nie tylko dla niwelowania luki pokoleniowej w zawodach związanych z kolejnictwem, ale też dla odbudowania prestiżu zawodów kolejarskich.

Z dawną Kolejówką spółka jest związana od 2006 r., kiedy to objęła patronat nad klasą o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego. Przez kolejne lata uczniowie tej klasy odbywali praktyki zawodowe, które były możliwością zdobycia wiedzy praktycznej od fachowców.

Z czasem Koleje Mazowieckie, dla promocji zawodów kolejowych, a także dla zapełnienia luki pokoleniowej wśród osób wykonujących zawody kolejowe, poszerzyła grono szkół, z którymi współpracuje. W kwietniu 2013 r. Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych spółka podpisała z Powiatem Wołomińskim.

Trzy lata później podobne porozumienie zostało podpisane z Zespołem Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

- Bardzo się cieszę, że wśród uczniów i absolwentów tej szkoły jest coraz więcej ludzi, którzy wiążą swoją drogę zawodową z Kolejami Mazowieckimi. Życzę Wam powodzenia w nowym roku szkolnym - powiedział prezes KM Robert Stępień zwracając się do uczniów podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół im. Stanisława Wysockiego w Warszawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.