PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie: Od 1 października legitymacja szkolna musi mieć pesel

  • AW    30 września 2015 - 12:31
Koleje Mazowieckie: Od 1 października legitymacja szkolna musi mieć pesel
Od 1 października legitymacja ucznia korzystającego ze zniżek w KM musi mieć pesel (fot.mazowieckie.com.pl)

Dziś tj. 30 września r. upływa termin, w jakim Koleje Mazowiecki honorują legitymacje szkolne według starego wzoru - bez dołączonego numeru pesel. Od jutra będzie mandat.
Spółka Koleje Mazowieckie (KM) przypomina, że 23 stycznia weszło w życie rozporządzenia ministra edukacji narodowej (z 29 grudnia 2014 r.) w którym został określony nowy wzór legitymacji szkolnej uczniów i słuchaczy wszystkich typów szkół, z wyjątkiem uczniów niepełnosprawnych (MEN-I/50a/2) oraz wzór legitymacji szkolnej ucznia niepełnosprawnego (MEN-I/50a-N/2), a co za tym idzie wprowadzeniem wymogu wpisywania numeru PESEL w ww. dokumentach.

KM podjęła szeroko zakrojoną akcję informacyjną wśród szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów.

Do końca września KM odstępowały od kar

W trakcie kontroli prowadzonych od 1 czerwca br. okazało się, że mimo tak długiego okresu karencji, kiedy spółka odstępowała od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL, a także tak szeroko zakrojonej akcji informacyjnej spółki KM, instytucje zobowiązane do dopełnienia obowiązku wynikającego z rozporządzenia MEN w dalszym ciągu nie dopełniły go. Postępowanie to skutkuje przykrymi konsekwencjami dla uczniów.

Wobec skali problemu, a także oporu instytucji zobowiązanych do podjęcia odpowiednich działań wynikających z ww. rozporządzenia, Koleje Mazowieckie podjęły decyzję o tym, by do 30 września przedłużyć akcję informacyjną, jednocześnie odstępując od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL w legitymacjach.

Do końca września w pociągach kontrolerzy honorowali więc jeszcze stare legitymacje, ale od 1 października się to zmieni.

- Należy podkreślić, że spółka „Koleje Mazowieckie - KM” posiada stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z marca br., w którym jednoznacznie stwierdza się, że legitymacja nieposiadająca dopisanego numeru PESEL jest legitymacją nieważną – przypomina zarząd spółki w komunikacie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • olo, 2015-09-30 20:34:06

    Jeżeli w Polsce dla określonego wieku jest obowiązek szkolny to logicznym wydaje się udowodnienie jakimkolwiek dokumentem wieku małolata. Wpisywanie nr PESEL w sytuacji kiedy planuje rezygnację z umieszczania adresu jest co najmniej niezrozumiałe. A może jeszcze kolej zażyczy sobie odciski palców, ...zdjęcia z przodu i z tyłu a może w ubraniu i bez i tak można dalej ....  rozwiń
  • mzimu, 2015-09-30 13:33:02

    Kali mieć krowę...