PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejna runda walki o Kartę nauczyciela

 • GK    8 lipca 2013 - 15:11
Kolejna runda walki o Kartę nauczyciela

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk zgłosiła Komitetowi Stałemu Rady Ministrów uwagi do projektu założeń nowelizacji Karty nauczyciela, które nie zostały uwzględnione przez resort edukacji.
Wiceminister podkreśla stanowczo m.in. konieczność likwidacji dodatku wiejskiego. Nie podziela argumentacji resortu edukacji mówiącej o tym, że dodatek ten jest potrzebny do wyrównania szans edukacyjnych nauczycieli zatrudnionych na terenach wiejskich, którzy muszą ponosić zwiększone koszty nieustannego rozwoju.

Czytaj też: Karta nauczyciela w legislacyjnym rozruchu      

Hanna Majszczyk podtrzymuje również opinię na temat tego, że regulacje dotyczące środków wyodrębnianych na doskonalenie zawodowe należy rozszerzyć o zapisy umożliwiające elastyczne ich planowanie, analogicznie jako przyjęto w art.14 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej.

Wskazują one, że w budżetach samorządów planuje się na ten cel środki w wysokości do 1 proc. wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, nie mniej jednak niż 0,5 proc. tej wartości. Natomiast w budżetach ministra edukacji narodowej oraz wojewodów w wysokości do 5 tys. wynagrodzeń nauczyciela stażysty.

Czytaj też: Karta nauczyciela dzieli resorty

Wiceminister finansów nie widzi też uzasadnienia dla utrzymania preferencyjnego systemu odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli oraz nauczycieli emerytów i rencistów. Podtrzymuje konieczność ujednolicenia go z regulacjami innych zawodów.

- Takie rozwiązanie dopełniłoby katalog proponowanych zmian w obszarze socjalnych uprawnień tej grupy zawodowej i jednocześnie spowodowałoby uwolnienie środków przeznaczonych na finansowanie zadań oświatowych. Według wstępnych szacunków byłoby to ok. 1,1 mld zł - tłumaczy Hanna Majszczyk.

Niezasadna według niej jest również propozycja uchylenia art. 30 ust. 10b Karty nauczyciela. Mówi on, że zwiększenie środków na pensje nauczycieli ponad poziom ustawowo określony może być dokonane wyłącznie z dochodów własnych samorządów.

- Zaproponowane przez resort edukacji rozwiązanie umożliwiające zwiększenie środków na wynagrodzenia dla nauczycieli ze środków Unii Europejskiej z tytułu realizacji zajęć w ramach programów unijnych może zostać osiągnięte przez wprowadzenie dodatkowego zastrzeżenia w art. 30 sankcjonującego zwiększenie środków na wynagrodzenia również ze środków europejskich - napisała w liście do komitetu wiceminister Majszczyk.

Zwróciła też uwagę na to, że w związku z propozycją, aby gratyfikacja dla nauczycieli, którzy uzyskali tytuł honorowy profesora oświaty wypłacana była przez ministra edukacji a nie jak do tej pory przez organy prowadzące, należy w projekcie doprecyzować, że środki te odpowiednio pomniejszą wysokość części oświatowej subwencji ogólnej.

- Sugestia resortu edukacji, że środki na ten cel w 2012 i 2013 r. były ujęte w rezerwie celowej budżetu państwa i po przyjęciu proponowanego rozwiązania zostaną przesunięte do części 30 „oświata i wychowanie" jest nieuprawniona - uważa Hanna Majszczyk.

Jednocześnie podkreśla, że w obecnym stanie prawnym wypłata tego świadczenia dokonywana jest przez organ prowadzący szkołę, w której zatrudniony jest nauczyciel. W ustawie budżetowej nie przewidziano finansowania tego zadania z rezerwy celowej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.