PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne szkoły do likwidacji

  • PAP    13 lutego 2012 - 13:13
Kolejne szkoły do likwidacji

Z 40 do 121 wzrosła w województwie śląskim liczba szkół zgłoszonych do likwidacji – poinformowała rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Główną przyczyną są wysokie koszty utrzymania pustoszejących budynków. Jak wyjaśniła rzeczniczka Śląskiego  (zabierz głos/oceń marszałka województwa) Kuratorium Oświaty, Anna Wietrzyk, wpłynęła już większość uchwał intencyjnych dotyczących szkół, które mogą zostać zlikwidowane z dniem 1 września tego roku.

Czytaj też: Setki szkół do zamknięcia

Wśród nich znalazły się m.in. szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące, licea profilowane, technika i zawodówki. Z mapy oświatowej znikną także niektóre szkoły ponadgimnazjalne dla dorosłych – np. 21 techników uzupełniających, gdzie liczba uczniów zmalała tak znacząco, że nie udało się utworzyć żadnej klasy.

„80 proc. tych szkół nie ma naboru od kilku lat, co jest związane zarówno z niżem demograficznym, jak i brakiem zainteresowania ofertą edukacyjną danej szkoły. W niektórych przypadkach w szkołach zostały pojedyncze roczniki, które właśnie kończą naukę” – powiedziała Wietrzyk.

Dane pochodzą ze wszystkich delegatur kuratorium – dotyczą 121 szkół i 1 przedszkola. Mogą się jednak nieco zmienić, ponieważ pozostały jeszcze gminy, które nie poinformowały kuratorium o swoich planach związanych z reorganizacją sieci szkół.

Raport powstał na podstawie uchwał intencyjnych dotyczących likwidacji szkół, podjętych przez radnych miejskich i powiatowych.
Zamiar związany z likwidacją każdej szkoły samorząd musi zgłosić najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem jej zamknięcia. Jest również zobowiązany do „skutecznego powiadomienia rodziców uczniów” (poprzez np. zebranie ich podpisów podczas zebrania w szkole) oraz kuratora oświaty, który w ciągu 14 dni opiniuje uchwały pozytywnie lub negatywnie.

Opinia kuratora nie jest jednak wiążąca. W przypadku negatywnej opinii samorząd może, ale nie musi rezygnować z planów likwidacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • podpis, 2012-02-13 21:56:53

    Samorządy powinny zlikwidować wszystkie szkoły! Dopiero wtedy urzędnicy poczują dumę z dobrze pełnionej służby społeczeństwu.