PARTNER PORTALU
  • BGK

Komiks sposobem na promocję miasta?

  • PAP    21 lutego 2011 - 20:12
Komiks sposobem na promocję miasta?

Zainteresowaniem wśród dorosłych i dzieci ciszy się komiks "Legenda i prawda o herbie Ostrowa Wielkopolskiego", wydany przez miejscowe Muzeum Miasta. Publikacja sprzedawana jest także - poprzez internet - w innych miastach całego kraju.
Komiks składa się z dwóch części. Autorem pierwszej jest artysta plastyk Józef Bendziecha, który opowiedział o legendzie powstania ostrowskiego herbu. W drugiej części Witold Banach wyjaśnia rzeczywiste pochodzenie herbu, opracowane na podstawie źródeł historycznych.

Książeczka zawiera również krótki słowniczek ważniejszych pojęć pojawiających się w tekście oraz bogaty wybór dokumentów pochodzących z Muzeum Miasta. Pokazują one, jak herb Ostrowa zmieniał się na przestrzeni wieków.

Sprawdź notowania prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego

Jak poinformował w poniedziałek Banach, komiks został "dobrze przyjęty przez czytelników" i jeżeli jego nakład wyczerpie się, wydanie zostanie wznowione, a przy okazji rozszerzone o nowe materiały ikonograficzne, m.in. o wizerunek herbu na sztandarach.

"Komiks jest bardzo kolorowy, na ładnym papierze i wzbudza zainteresowanie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Można zobaczyć także rzadkie zwierzęta, które kiedyś żyły w Dolinie Baryczy" - mówi współautor ksiązki, Józef Bendziecha. Zaznaczył, że czytelnicy muszą wykazać podczas lektury dużo wyobraźni, chociaż przyroda dziś jest w podobnym stanie, co kiedyś.

Artysta powiedział, że w swoim dziele pogodził wyobraźnię z historią. "Dla mnie komiks jest formą wypowiedzi, która w Polsce dopiero się rozwija. W Europie, szczególnie we Francji i krajach Beneluksu, jest formą nieco łatwiejszą niż książka. Czytając książkę trzeba sobie wyobrażać, w komiksie obraz jest jakby gotowy" - tłumaczył Bendziecha.

W regionie komiksy wydały także Jarocin i Konin. W obu miejscowościach ciszą się one dużym zainteresowaniem. Komiks wydany w Koninie opowiada o pobycie Fryderyka Chopina na weselu w podkonińskim Żychlinie w pałacu Bronikowskich 3 września 1829 r. Kompozytor przyjechał do tej miejscowości na wesele Melanii Bronikowskiej z Wiktorem Adamem Kurnatowskim.

Komiks wydany w Jarocinie poświęcony jest historii tego miasta, z okazji 750-lecia jego istnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.