PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja dyscyplinarna: Uczeń nie stanie oko w oko z nauczycielem

  • PAP/JL    3 listopada 2015 - 09:09
Komisja dyscyplinarna: Uczeń nie stanie oko w oko z nauczycielem

Dziecko poniżej 18 lat będzie mogło być przesłuchiwane w postępowaniu dyscyplinarnym dla nauczycieli wyłącznie pod nieobecność obwinionego. Fot. Pixabay.com

Dzieci nie będą przesłuchiwane w postępowaniu dyscyplinarnym dla nauczycieli w obecności obwinionego.
Co więcej, w trakcie przesłuchania zawsze będzie obecny psycholog – informuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Resort edukacji narodowej zrealizował właśnie jeden z jego postulatów: szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie ws. komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego. O nowelizację przepisów, tak aby lepiej zabezpieczały dobro dziecka, RPD zabiegał od kilku lat.

– Przesłuchanie dziecka w obecności obwinionego, będącego często jego nauczycielem było absurdalne. Nie tylko nie gwarantowało swobody wypowiedzi i mogło być niekomfortowe dla dziecka, ale przede wszystkim w tej formie sprawiało, że zeznania mogły być niewiarygodne – uważa Michalak.

Dodaje, że dzięki nowelizacji rozporządzenia, dziecko poniżej 18 lat będzie mogło być przesłuchiwane w postępowaniu dyscyplinarnym dla nauczycieli wyłącznie pod nieobecność obwinionego. Przepisy nie wyłączają natomiast możliwości obecności obrońcy obwinionego.

Dodatkowo, w trakcie przesłuchania zawsze obecny będzie psycholog. W razie potrzeby, w trakcie przesłuchania może być również obecny rodzic, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca pieczę, jeśli nie ogranicza to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego świadka.

– To duży postęp. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z sytuacjami, gdzie dochodziło do tragedii i przesłuchując dzieci, nie mieliśmy możliwości, by zagwarantować im podczas przesłuchań poczucie bezpieczeństwa. Teraz to się zmieni – mówi rzecznik.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.