PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisje poparły projekt subwencji oświatowej

  • PAP    12 stycznia 2012 - 19:32
Komisje poparły projekt subwencji oświatowej

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zdecydowały o podjęciu inicjatywy ustawodawczej i poparciu projektu nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, dotyczącego wysokości rezerwy subwencji oświatowej.
Na czwartkowym posiedzeniu połączonych komisji za projektem głosowało 31 posłów, nikt nie był przeciw, cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Z rezerwy subwencji oświatowej finansowane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich na potrzeby młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. Według obecnie obowiązujących przepisów od 1 stycznia 2012 r. rezerwa obniżona została z 0,6 proc. do 0,25 proc. subwencji oświatowej.

W grudniu ub.r. z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0.6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z korporacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.

Jak mówił wówczas reprezentujący wnioskodawców Zbigniew Włodkowski (PSL) podniesienie rezerwy z 0,25 proc. na poziom 0,4 proc oznacza, że wyniesie ona ponad 200 mln zł.

Zgodnie z projektem, proponowana nowelizacja weszłaby w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą od 1 stycznia 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eksut, 2012-01-12 22:23:34

    Dobre? Taka subwencja to świetna sprawa!
  • Teodor, 2012-01-12 22:16:57

    jeżeli coś jest dobre, to należy to popierać.