Komisje poparły projekt subwencji oświatowej

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zdecydowały o podjęciu inicjatywy ustawodawczej i poparciu projektu nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, dotyczącego wysokości rezerwy subwencji oświatowej.
Komisje poparły projekt subwencji oświatowej

Na czwartkowym posiedzeniu połączonych komisji za projektem głosowało 31 posłów, nikt nie był przeciw, cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Z rezerwy subwencji oświatowej finansowane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich na potrzeby młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. Według obecnie obowiązujących przepisów od 1 stycznia 2012 r. rezerwa obniżona została z 0,6 proc. do 0,25 proc. subwencji oświatowej.

W grudniu ub.r. z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0.6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z korporacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.

Jak mówił wówczas reprezentujący wnioskodawców Zbigniew Włodkowski (PSL) podniesienie rezerwy z 0,25 proc. na poziom 0,4 proc oznacza, że wyniesie ona ponad 200 mln zł.

Zgodnie z projektem, proponowana nowelizacja weszłaby w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą od 1 stycznia 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dobre? Taka subwencja to świetna sprawa!

Eksut, 2012-01-12 22:23:34 odpowiedz

jeżeli coś jest dobre, to należy to popierać.

Teodor, 2012-01-12 22:16:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE