PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikat MEN w sprawie świadectw szkolnych: wstrzymywanie ich wydawania jest niedopuszczalne

  • PAP / MIW    15 czerwca 2017 - 11:38
Komunikat MEN w sprawie świadectw szkolnych: wstrzymywanie ich wydawania jest niedopuszczalne
Szkoła nie ma prawa uzależniać wydania świadectwa od uiszczenia opłaty - przypomina MEN. (fot. mat. MEN)

Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych z powodu nieuiszczenia opłat za świadectwo szkolne lub składek na radę rodziców jest niezgodne z prawem - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej z związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego.
- Praktyki wstrzymywania wydawania uczniom i absolwentom świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu między innymi: nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej opłaty na radę rodziców czy braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki, są niezgodne z prawem - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej MEN.

Kwestie dotyczące wydawania świadectw reguluje rozporządzenie ministra edukacji w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zgodnie z nim uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej po ukończeniu nauki w danej klasie otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne, a po ukończeniu danej szkoły - świadectwo ukończenia szkoły. Świadectwa te wydawane są przez szkoły nieodpłatnie.

- Zatem szkoła nie ma prawa uzależniać wydania świadectwa od uiszczenia opłaty - podkreśla resort edukacji.

Rok szkolny 2016/2017 zakończy się 23 czerwca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.