Komunistyczna działaczka nie będzie już patronką kieleckiego liceum

Kieleccy radni przegłosowali podczas czwartkowej sesji uchwałę, odbierającą IV Liceum Ogólnokształcącemu patronat Hanki Sawickiej - komunistycznej działaczki. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpili przedstawiciele uczniów szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele.
Komunistyczna działaczka nie będzie już patronką kieleckiego liceum

Pod koniec kwietnia wspólny wniosek w sprawie odebrania imienia Sawickiej szkole, złożyli do rady miasta: samorząd uczniowski, rada pedagogiczna i rada rodziców. Zgodnie z prawem imię szkołom nadaje organ prowadzący - w tym przypadku samorząd Kielc - na mocy wniosku wymienionych organów szkolnej społeczności lub rady szkoły.

Za uchwałą zagłosowało 14 osób (6 radnych z prezydenckiego Porozumienia Samorządowego, 5 z PiS, 3 z PO), przeciw - 6 radnych (po 3 z SLD i PSL). Od głosu wstrzymały się dwie radne (PO); także dwoje radnych nie wzięło udziału w głosowaniu (z SLD i Porozumienia Samorządowego).

Radna SLD Alicja Obara mówiła podczas sesji, że zagłosuje przeciw uchwale, bo "Sawicka jest marką", pod którą funkcjonuje jako jedna z lepszych szkół w Polsce. "Nie każdy będzie wiedział czym jest IV liceum, natomiast każdy wie, co to za szkoła Hanka Sawicka. Poza tym sonda wśród mieszkańców Kielc pokazała, że nie powinno być takiej zmiany" - argumentowała radna.

Dyrektor szkoły Edyta Lato powiedziała, że wniosek w sprawie zniesienia patrona był zakończeniem działań podejmowanych w szkole od pół roku oraz toczących się od lat dyskusji w sprawie patrona.

Na początku roku w szkole zorganizowano referendum w sprawie zniesienia patrona. 56,2 proc. głosujących opowiedziało się za pozostawieniem obecnego patrona, a 43,4 proc. za jego zmianą.

"Referendum nie miało mocy wiążącej, miało pokazać opinię szkolnej społeczności. Wykazało niewielką przewagę zwolenników pozostawienia patrona. Po głosowaniu nadal szkolne środowiska miały wątpliwości co do pozostawienia patrona, toczyły się czasem bardzo burzliwe dyskusje. Ich efektem był wspólny wniosek do Rady Miasta" - mówiła Lato.

Jak dodała, na razie nie będzie dyskusji o nowym patronie placówki. "Muszą opaść emocje, a my skupimy się na codziennej działalności szkoły, której uczniowie odnoszą sukcesy. Będziemy budowali pozytywną, dobrą markę pod nazwą IV Liceum Ogólnokształcące" - tłumaczyła dyrektor.

Na początku roku szkolnego część uczniów założyła na jednym z portali profil "Nie dla Hanki Sawickiej w IV LO". Zwolennicy zmiany patrona napisali: "Mamy swoich bohaterów, którzy zasługują na to, żeby być autorytetem dla dzisiejszej młodzieży. Często są to ludzie, którzy byli mordowani przez osoby z poglądami Sawickiej. Nie możemy udzielać cichego przyzwolenia na to, żeby naszym patronem wciąż była osoba, która dążyła do zlikwidowania państwa polskiego".

Pojawił się też profil przeciwników zmiany nazwy szkoły. Osoby, które chciały pozostawienia Sawickiej jako patronki liceum, argumentowały m.in. że nazwa "Sawicka" - używana potocznie - jest synonimem dobrego poziomu nauczania placówki.

Inicjatywę zmiany patrona poparł Marek Lasota, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. "Fakt, że Sawicka (...) zginęła w latach wojny z rąk Niemców, nie zmienia tego, że była aktywistką konspiracji podporządkowanej ZSRR, realizującej priorytety polityki Stalina, wymierzonej w Polskę" - napisał w liście, skierowanym do szkolnej społeczności.

Hanka Sawicka (właściwie Hanna Szapiro - 1917 - 1943) była działaczką komunistyczną, członkinią Polskiej Partii Robotniczej, pierwszą przewodniczącą Związku Walki Młodych i redaktorką pisma "Walka Młodych". 18 marca 1943 roku w Warszawie została ranna w czasie strzelaniny, oczekując na ściganego przez żandarmerię niemiecką członka PPR Jana Strzeszewskiego. Zmarła następnego dnia w więzieniu na Pawiaku.

Sawicka jest patronką IV LO w Kielcach od ponad 60 lat. W placówce uczy się ok. 600 uczniów. Dużą renomą ciszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym szkoły - ich uczniowie są laureatami konkursów przedmiotowych w tych dziedzinach, wielu z absolwentów kończy potem studia medyczne

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Po co nadawać szkołom patronów ? Czy od tego są lepsze wyniki pracy szkół ? Czas z tym skończyć jesteśmy w wolnym, ponoć świeckim państwie a coraz więcej szkół im. Popiełuszki, Jana P. II, Wyszyńskiego ...

olo, 2014-06-06 11:28:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU