PARTNER PORTALU
 • BGK

Konferencja PO "Zamach na edukację": PO i nauczyciele przeciwko likwidacji gimnazjów

 • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 18:20
Konferencja PO "Zamach na edukację": PO i nauczyciele przeciwko likwidacji gimnazjów
Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła wyniki przeprowadzonego przez siebie badania dotyczącego postrzegania gimnazjów (fot.twitter.com)

• Uczestnicy konferencji "Zamach na edukację. Stop" opowiedzieli się za pozostawieniem gimnazjów.
• Według zebranych gimnazja trzeba poprawiać.
W konferencji zorganizowanej w Sejmie przez posłów PO uczestniczyło blisko 300 nauczycieli-praktyków, ekspertów, samorządowców oraz zainteresowana tematem młodzież gimnazjalna i licealna. Wśród uczestników byli też inicjatorzy oddolnych akcji zbierania podpisów za utrzymaniem gimnazjów w systemie edukacji.

- Jesteśmy tu by stworzyć wspólny front walki o zachowanie ustroju szkolnego - powiedział wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Związek zebrał ponad 250 tys. podpisów w ramach kampanii "Razem dla gimnazjów".

- Nie słyszymy, żadnych argumentów dlaczego należy zlikwidować gimnazja, słyszymy tylko, że "gimnazja nie sprawdziły się" - powiedziała wicedyrektorka 24 Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Toruniu Renata Samorowska. Nauczyciele tej szkoły zainicjowali list do minister edukacji Anny Zalewskiej, w którym opowiadają się za utrzymaniem gimnazjów. Podpisy pod nim złożyło ponad 220 tys. osób. W akcję włączyło się blisko 1120 szkół.

Jak zauważyła Samorowska gimnazja to nie tylko budynki gdzie uczą się uczniowie, a pracują nauczyciele, ale są to społeczności, które wytworzyły już swoje tradycje i zwyczaje, które mają swoją osobowość. Według niej ci, którzy w badaniach opinii publicznej opowiadają się za likwidacją gimnazjów często nigdy nie przekroczyli ich progu.

Odniosła się też do argumentu - podającego w dyskusjach na ten temat - że gimnazja to szkoły, w których uczą się dzieci "w trudnym wieku".

- Wiemy, że czas dorastania to trudny czas dla młodych ludzi, dla nas też on był. Pytanie tylko, czy przeniesienie ich do siódmej i ósmej klasy coś zmieni - zauważyła. - Nauczyciele gimnazjów nauczyli się pracować z tą grupą wiekową - podkreśliła Samorowska.

- Zmiana poprzez regres nie jest niczym dobrym" - ocenił Filip Górski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, który założył na Facebooku grupę "Nie dla likwidacji gimnazjów", mającą 66 tys. członków.

- Gimnazja mają sporo wad, ale zepsutej rzeczy nie należy wyrzucać, tylko ją naprawiać - zaznaczył.

Przewodniczący Komisji Edukacji Związku Miast Polskich, wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski mówił o kosztach likwidacji gimnazjów dla samorządów i o zwolnieniach nauczycieli po likwidacji gimnazjów. Przypomniał, że prowadzenie szkół podstawowych i gimnazjów jest zadaniem gmin, a szkół ponadgimnazjalnych - powiatów. Według niego, nie będzie swobodnego przepływu nauczycieli między szkołami różnych typów, bo powiaty w pierwszej kolejności będą zabezpieczać interesy nauczycieli swoich szkół, wśród których wielu nie ma obecnie pełnego etatu.×
KOMENTARZE (7)

 • Potrzeba likwidacji, 2016-02-06 15:44:36

  uważam, że gimnazja powinny być zlikwidowane! Ośmioletnia podstawówka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i ułatwia zapanowanie nad dziećmi! Szkoła powinna służyć dzieciom a nie być jedynie miejscem zatrudnienia nauczycieli, ich opinia nie jest więc obiektywna! Aczkolwiek uważam, że bardzo mądry...m rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ustawy regulującej równy podział ilości godzin nauczycieli i zakaz nadgodzin! Dzięki temu faktycznie nauczyciele nie straciliby pracy I nie byłoby sytuacji, że  jeden ma 26 godzin a inny tylko 8!! Uważam, że to rozwiązałoby problem uczniów i nauczycieli. Pozdrawiam,  Ania  rozwiń
 • Gdansk, 2016-01-23 13:15:52

  Przede wszystkim bronimy równego dostępu do edukacji! Wyrównywania szans edukacyjnych wszystkich dzieci.! .....
 • podpisałem, 2016-01-22 16:39:28

  PO nagle broni nauczycieli? Kuriozum! I p.Kluzik w tym wszystkim ...