PARTNER PORTALU
 • BGK

Koniec kar dla trudnej młodzieży? Nowe wytyczne MEN

 • PAP/em    5 listopada 2015 - 07:45
Koniec kar dla trudnej młodzieży? Nowe wytyczne MEN
W komunikacji z wychowankiem opiekunowie, nauczyciele i specjaliści powinni kierować się pozytywnymi relacjami, a nie jedynie systemem dyscyplinujących kar (fot. pixabay)

Najnowsze rozporządzenie MEN dotyczy ponad 700 placówek w całej Polsce, w których przebywa ponad 30 tys. dzieci. Są to młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze i ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.
Rozporządzenie szczegółowo określa liczbę wychowanków w grupie, wymiar zatrudnienia specjalistów (psychologa, pedagoga), zobowiązuje placówki do rozwijania mocnych stron i zainteresowań wychowanków oraz przygotowanie ich do właściwego funkcjonowania w dorosłym życiu - m.in. przez doradztwo zawodowe. Duże znaczenie nadano współpracy z rodzinami dzieci i ułatwianiem im kontaktów z najbliższymi.

Nowe przepisy określają podstawowy standard wyposażenia placówek typu wychowawczego czy socjoterapeutycznego. Precyzują, że w pokojach może mieszkać maksymalnie czworo wychowanków; powinny one mieć charakter jak najbardziej domowy i prywatny. Podkreślono też potrzebę ochrony prywatności i intymności dzieci, np. podczas czynności higienicznych.

Mniej kar, więcej pozytywnych relacji

Jak podkreślono w rozporządzeniu, w komunikacji z wychowankiem opiekunowie, nauczyciele i specjaliści powinni kierować się pozytywnymi relacjami, a nie jedynie systemem dyscyplinujących kar.

Zdaniem Agnieszki Sikory z Fundacji po DRUGIE, która zajmuje się podopiecznymi młodzieżowych ośrodków wychowawczych, to dobre zmiany, które zwracają uwagę na istotę pracy z dziećmi, czyli przystosowanie ich do życia w społeczeństwie. Zwróciła uwagę, że nawet najlepsze prawo nic nie zmieni, jeśli nie będzie respektowane.

O wprowadzenie standardów tego typu placówek oświatowych od lat zabiegał Rzecznik Praw Dziecka.

Ważny kontakt z rodzicami

Odnośnie pracy z dziećmi rozporządzenie za jedno z istotnych zadań uznaje rozpoznawanie ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych i zainteresowań. Wychowawcy powinni tak organizować im zajęcia, by zapewniły im one wszechstronny rozwój i przygotowanie do samodzielności.

Duże znaczenie nadano współpracy ośrodków z rodzicami wychowanków. "Troska o utrzymywanie stałych kontaktów z rodzicami powinna być obecna w pracy wychowawczej od pierwszych dni pobytu wychowanka w ośrodku. Współpraca ta ma bardzo duże znaczenie w procesie wychowawczym, pozwala odpowiednio reagować na potrzeby wychowanka oraz ułatwia funkcjonowanie wychowanka w środowisku po opuszczeniu ośrodka" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Rozporządzenia ma wejść w życie 1 września 2016 r., z wyjątkiem nowych zasad finansowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Na dostosowanie się do nowych standardów placówki mają czas do 31 sierpnia 2020 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • jura, 2016-05-05 20:38:15

  te dzieciaki są trudne to prawda ale trzeba im pomóc bo w dużej mierze to zasługa dorosłych. ale jak zrobi się z nich potwory to lepiej na sumieniu
 • andreass, 2015-11-19 10:55:46

  O jakie to biedne dzieciaki , tluka rodzcow , chleja , cpaja , teraz ustawa poglaszcze po glowce , dobrze robicie smiechu warte .
 • bezbe, 2015-11-05 17:22:53

  Do msl: chyba papierosami,cukierki wyszły z mody.