PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec roku szkolnego 2016/2017: Oto najważniejsze zmiany i wydarzenia

  • PAP/AT    23 czerwca 2017 - 06:20
Koniec roku szkolnego 2016/2017: Oto najważniejsze zmiany i wydarzenia
W połowie września minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła projekt ustawy Prawo Oświatowe zmieniającej strukturę szkolnictwa w Polsce (fot.pixabay.com)

23 czerwca kończy się rok szkolny 2016/2017. Obfitował on w wiele zmian i wydarzeń. Jakich?
• W mijającym roku szkolnym zniesiony został obowiązek szkolnego dla 6-latków.

• Ponadto uchwalono ustawy Prawo Oświatowe zmieniającej strukturę szkół.

• Ustawa wprowadza na powrót 8-letnie szkoły podstawowe i 4-letnie licea oraz likwiduje gimnazja.

Pierwszego września do I klasy szkoły podstawowej poszło w tym roku mniej sześciolatków niż w latach ubiegłych. Stało się tak za sprawą zniesienia obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich.

Jednocześnie rodzice zachowali możliwość wcześniejszego posłania dziecka do szkoły. 82 proc. rodziców sześciolatków zdecydowało, że ich dzieci zostaną w przedszkolach, a 18 proc. pójdzie do szkół. W pierwszych klasach znalazło się także 45 tys. dzieci siedmioletnich, które rozpoczęły naukę rok wcześniej - jako sześciolatki - ale na wniosek rodziców zostały ponownie zapisane do pierwszej klasy.

Nasz portal cały czas śledzi śledzimy reformę edukacji. Wszystkie informacje o zmianach w szkołach można znaleźć na naszej stronie w specjalnej zakładce - zobaczcie.

W połowie września - zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami - minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła projekt ustawy Prawo Oświatowe zmieniającej strukturę szkolnictwa w Polsce. Jest to jedna z ustaw, które docelowo mają zastąpić dotychczasową ustawę o systemie oświaty.

Czytaj też: Co z wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji? Sejm zdecydował

"Chcemy powrócić do liceum ogólnokształcącego zamiast kursu przygotowującego do matury" - powiedziała wówczas minister. Konieczność wprowadzenia zmian uzasadniała wynikami badań, według których "częsta zmiana szkoły i grupy rówieśniczej, sześcioletnia szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, trzyletnie liceum powoduje nie tylko obniżenie, jakości kształcenia, ale przeszkadza w edukacji i ogranicza motywację ucznia". Zapowiedziała, że MEN chce zmniejszenia obwodów szkół i ograniczenia czasu dowozu dzieci do placówek. Podkreśliła, że planowane są tez zmiany programowe - m.in. cykliczności etapów szkolnych, czyli rozszerzania i pogłębiania w szkole średniej treści nauczanych w szkole podstawowej.

Ustawę w grudniu uchwalił Sejm, a w styczniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z reformą, w miejsce obecnych szkół pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane.

Reforma oświaty rozpocznie się we wrześniu - w roku szkolnym 2017/2018. Uczniowie kończący w tym roku klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Ich rocznik to pierwszy od lat, który nie pisał wiosną sprawdzianu dla szóstoklasistów; został on zlikwidowany.×
KOMENTARZE (1)

  • pisarz, 2017-06-23 15:08:28

    Nie. Będą odbierać jeszcze za rok i za dwa lata.