PARTNER PORTALU
  • BGK

Konieczna nowelizacja ws. planów nauczania

  • AT    2 lipca 2012 - 18:58
Konieczna nowelizacja ws. planów nauczania

Konieczna jest pilna nowelizacja rozporządzenia MEN z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych - twierdzi Związek Gmin Śląska Opolskiego. W tym celu wystosował list do Krystyny Szumilas, minister edukacji.
- Załączniki do rozporządzenia określają tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalając ich wymiar, np. dla klasy I gimnazjum 31 godzin. Tymczasem dyrektor ma prawo podjąć decyzję o wprowadzeniu dodatkowych obowiązkowych zajęć edukacyjnych - wskazuje Związek Gmin Śląska Opolskiego (ZGŚO).

Czytaj też: Ruszy lawina zwolnień nauczycieli

Jak tłumaczą gdy doda się udział uczniów w zajęciach wynikający z deklaracji rodziców, to suma wyniesie 36,5 obowiązkowych godzin dydaktycznych. Przy takich zapisach w omawianym rozporządzeniu dyrektor i organ prowadzący mogą spotkać się z zarzutem działania niezgodnego z prawem.

Oprócz tego Związek uważa występuje sprzeczność rozporządzenia o ramowych planach nauczania, które wymaga zaplanowania zajęć rewalidacyjnych w liczbie 2 godzin tygodniowo na ucznia, z rozporządzeniem w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, które umożliwia grupowanie uczniów z podobnymi deficytami.

Ponadto - jak podają samorządowcy - zajęcia z religii/etyki i z wychowania do życia w rodzinie nie są objęte wagami subwencji oświatowej, co powoduje nierówne traktowanie realizacji tych zadań w stosunku do zajęć np. z języka mniejszości narodowej.

- Zgłoszone problemy dotyczą wszystkich samorządów gminnych w Polsce. Omawiane rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 1 września 2012 r. - co uzasadnia pilną konieczność jego nowelizacji - podsumowuje ZGOŚ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • TEKO, 2012-07-03 11:07:15

    BEZWZGLĘDNIE KONIECZNA !!!!
  • Nauczyciel, 2012-07-03 09:35:14

    Związek Gmin Śląska Opolskiego powinien zwrócić uwagę na skale problemu Wad Postawy Dzieci bo Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku już nastolatków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bole...snych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający z roku na rok procent dzieci z wadami postawy zmusza nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy. Fundacja AZP pomaga w tych sprawach.  rozwiń