PARTNER PORTALU
 • BGK

Konieczna opieka medyczna i stołówki w szkole

 • AT    21 lutego 2013 - 09:26
Konieczna opieka medyczna i stołówki w szkole

Konieczność przywrócenia dostępu do opieki medycznej dla dzieci w szkołach, oraz zapewnienie finansowania przez państwo wyżywienia dzieci w przedszkolach, szkołach i innych placówkach - to zmiany jakie zaproponowali posłowie Solidarnej Polski w projekcie zmian do ustawy o systemie oświaty.
Klub parlamentarny pragnie powrócić to obowiązującego kilka lat temu stałego dostępu dzieci do opieki medycznej, ponieważ funkcjonujące obecnie punkty opieki medycznej nie spełniają należycie swej funkcji, z uwagi na czas ich funkcjonowania, obejmujący zaledwie kilka godzin dziennie. Stały dostęp do opieki medycznej miałby obejmować cały czas przebywania dzieci na terenie placówki.

Czytaj też:  Nakaz modlitwy w szkolnej stołówce to przejaw indoktrynacji i nietolerancji

Druga z proponowanych zmian dotyczy kwestii wyżywienia dla wszystkich dzieci. W obecnym stanie prawnym tworzenie stołówek jest fakultatywne, a korzystanie z jej usług odpłatne (jedynie we wskazanych w ustawie przypadkach można zostać zwolnionym z odpłatności). W przytoczonym projekcie proponuje się nałożenie na szkoły obowiązku tworzenia stołówek i zapewnienia dzieciom bezpłatnego dostępu do jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia.

Proponowane zmiany mają na celu dbałość o zdrowy tryb życia dzieci od najmłodszych lat, a także walkę z niedożywieniem.

Wedle ustaleń projektodawcy wszelkie koszty związane z wdrożeniem proponowanych rozwiązań, będą ponoszone przez budżet państwa. Jednakże co należy bardzo mocno zaakcentować: w ramach ogólnych środków przeznaczonych na funkcjonowanie szkół. Oznacza to więc tyle, że będą one finansowane z subwencji oświatowej.

Rodzi się więc w tym miejscu pytanie, czy wysokość subwencji oświatowej zostanie zwiększona, w związku z nowym zadaniem, jakie obciąży samorządy terytorialne, czy gdyby projektowane rozwiązanie weszło w życie, musiałyby znowu radzić sobie same?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • krzyciel, 2013-02-22 14:45:26

  Trudno mówić o konkurowaniu szkół, jeśli właścicielem wszystkich w danej okolicy jest ta sama instytucja. Rozwiązaniem byłoby - połączone z wprowadzeniem bonu edukacyjnego - ustalenie minimalnego koszyka usług edukacyjnych (czyli co szkoła powinna dać uczniowi za darmo w ramach bonu) oraz prywatyzac...ja szkół. Szkoły prywatne mają z reguły mniejszy balast administracyjny, więc ich funkcjonowanie jest tańsze. A zatem więcej udałoby się wykroić z bonu ponad minimum ministerialne. Ewentualnie szkoły mogłyby zaproponować rodzicom dodatkowy pakiet płatnych usług. I tak mielibyśmy wolny rynek i konkurencję - która szkoła oferuje więcej za mniej, ta będzie cieszyła się większym powodzeniem.  rozwiń
 • RODZIC, 2013-02-21 14:18:31

  A ja proponuję nic nie finansowac bezpośrednio- bo to marnowanie pieniedzy! Niech każdy rodzić dostanie "bon edukacyjny", czyli za uczniem niech idą pieniądze do szkoły. Wolny wybór szkoły przez rodziców doprowadzi do tego, ze szkoły, które z tych pieniędzy wygospodarują na obiady, czy ...pielegniarkę, będą atrakcyjne dla innych rodziców, niż te szkoły które z nadwyżki wygospodarują na dodatkowe lekcje angielskiego. Byłbym zbulwersowany, gdyby były dofinansowane obiady w szkole. Moje dzieci wracając po drodze wstepują do mojej teściowej, gdzie mają ciepły domowy obiadek. Zamiast tego wolałbym dodatkowe lekcje angielskiego. To samo dotyczy przedszkoli. Jestem przeciwnikiem finansowania bezpośrednio przedszkoli. Każdy rodzic powinien dostawac zasiłek rodzinny na dzieci w wieku przedszkolnym. Czy zaplaci za przedszkole, czy za opiekunkę, czy zdecyduje, że któreś z małzonków zrezygnuje z pracy (a być może jest bezrobotne) to powinna być decyzja rodziców. POMOC FINANSOWA PAŃSTWA (czyli tak naprawdę społeczeństwa) W WYCHOWANIU DZIECI JAK NAJBARDZIEJ POWINNA BYĆ. jESTEM ZA TO PRZECIWNY W ŁADOWANIU KASY BEZPOŚREDNIO W SZKOLY I PRZEDSZKOLA, BO POŁOWĘ TEGO "PRZEZRE" ADMINISTRACJA.  rozwiń
 • Emeryt (91), 2013-02-21 13:55:20

  Tak było przed wojną w 1939 r.